-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nem viseli el az erősen lúgos talajviszonyokat sok dísznövény, köztük az Erica-félék (rododendron, azálea, ciklámen).
Nem jól díszlenek ilyen körülmények között a begóniafélék és a hortenzia sem. Meszes talajban csak néhány évig él meg egy szép, kis termetű díszfánk, az Acer palmatum. A gyümölcsök közül mészkerülő a szamóca, az áfonya és a gesztenye. A jonatánalma gyümölcse a sok meszet tartalmazó talajokon a tárolás közben gyorsan foltosodni (stippig) kezd.
A veteményeskert növényeinek többsége a közömbös talajokon terem a legjobban, de nem viseli el a meszes talajokat a paprika, a zeller és a petrezselyem sem.
A meszes talajok lúgosságát csak savanyú kémhatású talajjavító anyagok bekeverésével lehet mérsékelni; ilyenek a savanyú kémhatású műtrágyák, a tőzeg és a homok.
Mészkerülő növényeket telepíthetünk oly módon, hogy a helyükön a talajt kitermeljük, és a gödröket savanyú kémhatású anyaggal, pl. osli tőzeggel töltjük meg.
Ez az eljárás azonban csak addig hatásos, amíg a gyökerek el nem érik a környező talajt. Nem szabad számításon kívül hagyni, hogy a meszes talajú vidékeken a vízvezetéki víz és a kutak vize is számottevő mennyiségű meszet tartalmaz (kemény víz), ami a savanyú talajokat is ellúgosítja. A meszes talajokon gazdálkodó kertészek legjobban teszik, ha növényállományuk összeválogatásával alkalmazkodnak a talajviszonyokhoz!
Dr. Bálint György