Lombosfa fehérmoly (Leucoptera malifoliella / L. scitella)

Lombosfa fehérmoly (Leucoptera malifoliella / L. scitella)
Az aknázó molyok közé tartozó lombosfa fehérmoly a gyümölcsösben korai, augusztusi lombhullást okoz. Az almán már károsít az első nemzedéke, a második azonban sokkal nagyobb károkat okozhat.

A lombosfa fehérmoly kártétele:

A levél színén eleinte 1-2 mm-es, végül akár 20 mm átmérőjű barna foltokat okoz a hernyók rágása a bőrszövet alatt.

Jellegzetessége, hogy ürüléke a foltban körkörös fekete csíkok formájában látszik.

A második és az esetleges harmadik nemzedéke augusztus-szeptemberben azzal is kárt okoz, hogy a fehér bábbölcsők (a hernyó által szőtt kokonok) tömege a csészemélyedésben és a kocsánymélyedésben, rontja a gyümölcs minőségét, mivel gusztustalanná teszi azt.

 

lombosfa fehérmoly

kártétel - lombosfa fehérmoly

 

A piros gyümölcsfa-takácsatka (Panonychus ulmi) gyakran e selyemszövedékre rakja áttelelő tojásait.

Tápnövényei Alma, ritkán a körte, a birs, a cseresznye és a nyírfa.

Védekezés A lepkék rajzásához kell igazodni. Ekkor elsősorban kitinszintézis-gátló szereket kell használni, amelyek nem ölik meg a fürkészdarazsakat, amelyek segítenek a gazdálkodónak. A rajzást a legegyszerűbben illatcsapdákkal lehet megfigyelni. Az első kis foltok megjelenésekor még valamely felszívódó rovarölő szer is jó, de ez nem környezetbarát módszer.

Életmódja Az áttelelő hernyókból átalakult lepkék április végén rajzanak, és a levelekre rakják tojásaikat. A lárvák teljes kifejlődése júniusig tart. A hernyó 2 nap múlva kel ki, és kb. 8 napig növekedik. Végül elhagyja a kirágott levelet, és fehér bábbölcsőt sző magának a levelek alsó felületén. A második nemzedék július közepétől szeptember elejéig károsít. Ezek azonban a kéregrepedésekben, a gyümölcs mélyedéseiben szövik fehér bábbölcsőiket. A legkorábbiakból kialakulhat a harmadik nemzedék is augusztus elején.

 

Gentischer Gábor

értékelés