Kedvencünk a rozmaring: hogyan neveljük, szaporítsuk, mire használhatjuk?

5
Kedvencünk a rozmaring: hogyan neveljük, szaporítsuk, mire használhatjuk?
Már a közértekben is árulnak rozmaringbokrot. Jó ez? Elmentünk a rozmaringgyárba és megkérdeztük a főnököt. Nagyon ért hozzá! 

Ha nem akarunk sokáig várni, hogy friss rozmaringleveleket szedhessünk, akkor a házi magvetés helyett érdemes cserepes rozmaringot vásárolnunk.


Hazánk egyik legnagyobb fűszerkertészetében jártunk, ahol Papp Ákos, a cég alapítója hasznos tanácsokkal látott el bennünket: hogyan válasszunk, s miként neveljünk rozmaringot. Lássuk a web-videót!

 

 

Rozmaring
(Rosmarinus officinalis)

Családja: ajakosok (Lamiaceae)
Életformája: évelő
Származása: Földközi tenger melléke
Élőhelye: napos, meleg, homokos talaj

A rozmaring évelő, örökzöld fűszercserje, első pillantásra az avatatlan szemek összekeverhetik a levendulával, de ha közelebb megyünk hozzá, kámforos-tömjénes aromájáról rögtön beazonosíthatjuk. A levendulával ellentétben a rozmaring hazánkban fiatalon nem téltűrő, ha ősszel a kertben felejtjük, az utóbbi évek zimankós telei biztos, hogy végeznek vele.

Legjobb megoldás, ha egy nagy cserépbe vagy konténerbe ültetjük, hogy a hideg beálltával könnyedén fagytól védett helyre tudjuk állítani.

 

Rozmaring termesztése

Nevelése nem okozhat gondot a kezdőknek sem: szárazságtűrő, ezért nem hagy minket cserben még, ha egyszer-kétszer meg is feledkeznénk locsolásáról. Humuszban gazdag, homokos talajon fejlődik a legszebben, ilyekor egész nyáron át nyírhatjuk leveleit. Arra vigyázzunk, hogy csak a fás részek felett vágjuk vissza, mert ha túlságosan megkurtítjuk, előfordulhat, hogy többet nem hajt ki. Jelentős kártevői, kórokozói nincsenek, elvétve egy gubacslégy károsíthatja.

 

Rozmaring szaporítása

A rozmaring szaporítható magról, nyár eleji dugványozással vagy bujtással egyaránt.

rozmaring_szaporitasa_dugvanyozas

Dugványozás lépésről -lépésre itt

Rozmaring tea, fűszer és masszázs

Illóolaja felhasználható fájdalomcsillapítóként reumás kezeléseknél, bedörzsölve javítja a vérkeringést. A leveleiből főzött gyógytea epe- és vizelethajtó, idegerősítő és étvágyjavító, bár inkább csak teakeverékek alkotórészeként alkalmazzák. Fűszerként a konyha nélkülözhetetlen kelléke.

 

Tippek:

Receptek:

A videót a Média Online készítette dr. Kukla Miklós és Papp Ákos, kertészmérnök közreműködésével.

értékelés