-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A levendulabokor metszése
Vágjuk vissza az új hajtásokat, hogy bokrosodjanak, ezen kívül, ha az első évben levágjuk a virágbimbókat róla, akkor a következő évben nagyobb bokrunk lesz. A spanyol levendulának (L. stoechas), a közönséges levendulának (L. angustifolia) és a holland levendulának (L. x intermedia) akár 1/3 - ½-ét is vissza lehet metszeni. Ez segít a bokrok egészségesen és fiatalon tartásában, de vigyázzunk, mert ha ennél lennebb metsszük vissza, akkor a szárak elhalnak.
Azok a levendulák, amelyeket nem metszenek kellőképpen fássá válhatnak a bokor középső részénél. A levendulákat egy évben legalább egyszer meg kell metszeni. Amennyiben ősszel metsszük meg, figyeljünk rá, hogy jóval az első fagy veszélye előtt tegyük azt. A sövényvágókkal nyugodtan lehet a levendulát is formálni. A levendulát tavasszal is meg lehet metszeni, miután elvirágzott, vagy kora nyáron. Hagyjunk zöld leveleket a bokron, mert, ha túlságosan visszavágjuk, megeshet, hogy a növény nem éli túl.
Azok a bokrok, amelyeket nem metszettek meg fiatal korukban, lehet, hogy nem élik túl az erős metszést. Amennyiben a levendulabokor már három éves, és még soha nem volt megmetszve, akkor lehet, hogy a metszéssel nem érünk el semmit, és jobb lenne kicserélni a bokrot. Azonban, ha vannak új hajtások a fás rész alatt, akkor elkezdhetjük óvatosan metszeni, hogy elősegítsük az alsó levelek növekedését. Minden évben metsszünk egy kicsivel többet belőle, és metsszük minél közelebb a fás szárhoz, anélkül, hogy belevágnánk a fába.
Figyeljünk oda, mert, ha túl közel metsszük a fás szárhoz, akkor a levendula elpusztulhat. Ez a módszer elősegíti az új hajtások növekedését a szár alsó részén, és így végül új formát kap a bokor. A metszés sikere a levendulafajtától is függ, mert egyes kultúrnövény-változatok hajlamosabbak a fásodásra, mint mások.
Tavasszal ne sajnáljuk
Kora tavasszal bátran és erőteljesen visszametszhetjük még az előregedett és felkopaszodott levendula töveket is, míg nyáron és ősszel inkább csak a virágok visszametszését végezzük (A késő őszi túl mély visszavágás hideg tél esetén a tövek kifagyásához vezethet.):