-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A talajtakarás és a komposztálás jó alternatívák
Az avarégetés sokfelé általános gyakorlatnak számít, de a legtöbb helyen már betiltották, vagy ellenzik ezt a módszert, légszennyező hatása miatt. A jó hír az, hogy sok városban felajánlják, hogy elviszik a járdaszegélyről az összegyüjtött avart, és más udvari hulladékot, amit aztán komposztálnak és a parkok gondozására, vagy kereskedelmi célra használják. Ezen kívül vannak más, égetésmentes lehetőségek is.
Az égő levelek egészségügyi problémákat okozhatnak
A levelekben rekedt nedvesség miatt azok általában lassan égnek, így a levegőben lebegő részecskéket termelnek – apró finom port, kormot és egyéb szilárd anyagokat. Ezek a részecskék mélyen behatolnak a tüdőszövetekbe, és köhögést, nehézlégzést, mellkasi fájdalmat, légszomjat és esetenként tartós légzőszervi problémákat okozhatnak.
Az égő levelek füstje veszélyes vegyi anyagokat is tartalmaz, mint például a szénmonoxid, amely képes megkötni a hemoglobint a véráramban, és csökkenti a vér és a tüdő oxigéntartalmát. Egy másik káros vegyi anyag, mely előfordul az égő avar füstjében, a benzo(a)pirén, melyről kimutatták, hogy az állatoknál rákot okozhat, és úgy vélik, hogy ez az egyik legfontosabb tényező a cigarettafüst által okozott tüdőrák kialakulásában. És amíg az égő avar füstjének belélegzése irritálja az egészséges felnőtt emberek szemét, orrát és torkát, ez igazán a kicsi gyerekeken, időseken és az asztmában vagy más tüdő- és szívbetegségekben szenvedőkön bosszulja meg magát.
A kis avartüzek nagy környezetszennyezési problémákat okozhatnak
A szórványos avarégetések nem okoznak komoly szennyezést, de a tömeges tüzek egy földrajzi övezetben a légszennyező anyagok olyan nagymértékű koncentrációját okozhatják, amely meghaladja a levegő minőségi határértékeket. Úgy tartják, hogy egy adott helységben egyidőben történő tömeges avar- és udvari hulladék égetése akkora légszennyeződést okoz, amely vetekszik a gyárak és a gépjárművek által okozott szennyezéssel.
Az avarból jó komposzt lesz!
Rosie Lerner, a Purdue Egyetem fogyasztói kertészeti specialistája szerint a komposztálás a leginkább környezetbarát alternatíva az égetéshez képest. A száraz falevelek önmagukban hosszú idő alatt bomlanak le, de zöld növényi anyagokkal, például lekaszált fűvel keverve, a folyamat felgyorsul – mondta a szakértő. Az olyan nitrogénforrások, mint például az istállótrágya, vagy a kereskedelemben kapható műtrágya, szintén segítenek.
„Keverjük meg a halmot időnként, hogy szellőzzön a komposzt” – mondta a specialista, hozzátéve, hogy a komposzthalomnak legalább egy köbméternyinek kell lennie, ebből – a körülményektől függően – heteken, vagy hónapokon belül jó talajjavító anyag lesz.
Bővebben: Most van ideje a komosztálásnak!
A lehullott levelekből égetés helyett készítsünk talajtakarót
Egy másik lehetőség az, hogy összeaprítsuk a leveleket és talajtakaróként használjuk a pázsiton, vagy védjük vele kerti és udvari növényeinket. A szakértő azt ajánlja, hogy a talajtakaró réteg ne legyen vastagabb 5-7 cm-nél az aktívan növekvő növények körül, a leveleket előbb zúzzuk vagy darabojuk össze, hogy ne simuljanak rá a növényre, és hogy a gyökérzet jusson elég levegőhöz.
Bővebben: Mulcsozás avarral
Az, hogy a leveleket talajtakaróként használjuk a pázsiton, csak a levelek helyes felaprításának (a fűnyíróval) egyszerű kérdése, és annak, hogy otthagyjuk őket. Ahogyan a levelek kerti talajtakaróként való használata esetében, itt is számos előnye van, többek között a gyomok elfojtása, a nedvesség megőrzése és a talaj hőmérsékletének enyhítése.