-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kerti komposztálás fontossága
Mind a komposztot, mind pedig a trágyát be lehet szerezni a helyi kertészetben. Azonban, a saját komposztunkat sem nehéz elkészíteni, és nem feltétlenül jár piszokkal. Ha rendelkezünk egy kisteherautóval sok tejtermelő gazdától, valamint lovarda központtól kaphatunk trágyát (ne feledjük a juh és kecske tenyésztőket – a kisebb biogazdaságok még jobban megfelelnének a célnak, ha hajlandók lennének megválni a trágyájuktól). A következőkben minden trágya típusról beszélni fogunk. Próbáljunk ragaszkodni a természetes (bio) trágyákhoz. Végtére is, azért termesztünk saját zöldséget, hogy friss, növényvédő szerek és vegyi anyagok nélküli termésben legyen részünk.
Kerti komposztálás
A komposzt a legértékesebb tájszépítő források egyike és szinte teljesen ingyen van. Komposztot növényi hulladékokból, tojáshéjból, levelekből, fű és ág nyesedékekből is lehet nyerni. A kész komposzt sötét és kellemes illatú. A komposzt akkor képződik, amikor az olyan szerves anyagokat, mint például a gyepet és a konyhai hulladékot, a baktériumok és a gombák elkezdik lebontani.
Talán az a legegyszerűbb módja, hogy jó minőségű komposzthoz jussunk és pénzt is takarítsunk, ha mi készítjük el. Tényleg nem olyan bonyolult, mint gondolnánk: nagyon sok komposztládát dobtak piacra, amelyben egy tiszta, problémamentes komposztálási folyamat mehet végbe.
A komposztálnivaló anyag mennyiségétől, valamint kertünk igényétől és méretétől függően, a kerti komposztálás történhet halomban vagy komposztládában.
Hogy elegendő meleget biztosítsunk a halomban, jó, ha annak mérete legalább egy köbméter. Zárjuk körbe téglával vagy fával. Hagyjunk a halom előtt egy hozzáférési vagy munkaterületet, hogy átfordíthassuk, és fedjük le, hogy a hő ne illanjon el, és hogy védelmet nyújtson az eső elől.
A kisebb kertek esetében előnyösebbek a komposztládák. A műanyag ládákat és a fém vagy műanyag szárítógépeket a csemetekertekből lehet beszerezni.
Másrészt, önmagunk is elkészíthetjük egy 200 literes hordó vagy kezeletlen fadarabok segítségével.
A komposztláda alsó és felső része legyen nyitott. A felső részét jó, ha egy szorosan záródó fedéllel le lehet fedni. A másik végét helyezzük a talajra, hogy a földigilisztáknak szabad bejárást biztosítsunk. Ezek a kis kertészek felgyorsítják a bomlási folyamatot, hiszen meglazítják a komposztot, valamint biztosítják a levegő ki- és beáramlását. A komposzthalmot vagy a komposztládát lehetőleg ne tegyük túl közel a házhoz. A legjobb, ha közvetlenül a kerti ágyás talajszintjére helyezzük.
Ha két komposztláda vagy halom áll rendelkezésünkre, az egyiket használjuk fel a komposztálandó anyag összegyűjtéséhez, a másikat pedig magához a komposztáláshoz. A túlzott kiszáradás vagy nedvesség megelőzésére, a halmot védeni kell a forró napsütéstől, valamint a heves esőzéstől, hisz ezek meggátolhatják az érés hatékonyságát.
A komposzt akkor a legideálisabb, ha egyforma mennyiségű, gyorsan lebomló „zöld” hulladékot és lassan bomló „barna” hulladékot keverünk hozzá. Ezek bármilyen sorrendben következhetnek.
Ha előállítottuk a hulladék keveréket, fedjük be egy réteg talajjal, locsoljuk meg egy kevés vízzel és takarjuk le egy fedéllel, hogy melegen tartsa és felgyorsítsa a rothadási folyamatot.
A komposztálandó anyagot nedvesen kell tartani, de a túlzott nedvesség kellemetlen szagokat okoz, vonzza a legyeket és egyáltalán nem hatékony. A nedvesség tartalmát felszívó képességű anyagok - fűrészpor, újságpapír, szalma vagy száraz trágya - hozzáadásával szabályozhatjuk.
Ha vasvillával átforgatjuk, ugyancsak felgyorsíthatjuk a bomlást. Minél gyakrabban átforgatjuk, annál gyorsabban fog érlelődni. Ügyeljünk, hogy minden hulladék anyagot bekeverjünk a halom belső, legmelegebb részébe, ahol a gyomok magvai és a kórokozók elpusztulnak.
Ha rendszeresen átforgatjuk a halmot, a komposztnak 3-4 hónapon belül meg kell érnie. Átforgatáskor előfordulhat, hogy kellemetlen szagokat áraszt, ezért a komposztot telepítsük távol a szomszédoktól! Nem kell feltétlenül forgatni, de akkor az érési folyamat eltarthat még 12 hónapig is.
A komposzt akkor készült el a felhasználáshoz, ha morzsás szerkezetű és föld illatú.