Építsünk vízesést saját magunk!

Építsünk vízesést saját magunk!
Egy korábbi cikkünkben beszéltünk arról, hogyan alakíthatunk ki patakot a kerti tóban, ebben a részünkben a vízesés kialakításával foglalkozunk majd. A vízesés jóval rövidebb, de mindenekelőtt sokkal meredekebb esésű, mint a patak. A terület adottságaitól, illetve a kerti tó fekvésétől függ, hogy egyáltalán van-e mód az építésére.

Hogyan és hova építsünk vízesést?

 

A legjobban a fal sarkában vagy a tóban épített szigeten mutat, de a tómeder ásásakor kitermelt és megmaradt földből máshol is megépíthető. Fontos szempont, hogy lehetőleg több szintből álljon a vízesés, és hogy aljához is jusson egy lépcsőfok, a víztükörtől kb. 30 cm magasságban - hiszen pezsgő, kavargó víz látványa teszi csak igazán vonzóvá a vízesést. (Előző cikkünkben már beszéltünk a vízmozgás fontosságáról!)

 

vizeses-kertben
Egy vízesés feldobja a kerti tó hangulatát

 

Számoljunk azzal is, hogy a tavirózsáknak nem tesz jót ez a vízmozgás. Számos építőanyag alkalmas a vízeséshez. A készen kapható, üvegszálerősítéses poliésztergyantából (ÜPE) készült elemek mellett gyakorlatilag bármi felhasználható, amiből lépcsőfokokat tudunk készíteni. Leginkább a homokkő lapok keltenek természetes hatást, és mivel nem túl kemények, a megmunkálásuk is könnyű. Ha terméskőből szeretnénk megépíteni a vízesést és hegyvidéki tájegységen lakunk, akkor célszerű alkalmazkodni a környék jellemző kőzetéhez. Egyrészt sokkal természetesebb, jobban illik a környezetbe, másrészt pedig a környéken bányászott kő többnyire minden másnál olcsóbb. A legkevésbé a mészkő lapok alkalmasak, mert megváltoztatják a víz kémhatását.

 

A vízesés-építés anyagai:
vizeses-kovek

  • maradék fólia
  • élfa, talpfa
  • lapos kerek kövek
  • PVC oldószer
  • locsolócső
  • vízeséshez való szivattyú és a szerelvényei
  • kavicsok, díszkövek
  • soványbeton
  • szitált homok
  • vízmértók, kőműveskanál

 

A vízesés üzemeltetése se járjon vízveszteséggel, tegyünk tófóliát vagy más szigetelőanyagot a kőlapok alá. Első lépésként ássuk ki a lépcsőfokokat a vízesés leendő helyén. Ha csak lehet, két dolgot mindenképpen vegyünk figyelembe a mederalakítás során. Először is, hogy a vízesés látványa is kellemesebb, ha kanyargós; másodszor pedig, hogy különleges hatás érhető el, ha minden egyes szint előtt kis öblöt alakítunk ki.

A szivattyút érdemes nagyobbra méretezni, hogy biztosan elegendő legyen a vízesés vízhozama. A spriccelő, szétporladó vízcseppek gondoskodnak a környezet kellemes mikroklímájáról, ez pedig igen kedvezően hat a tavi és a tóparti növényekre. Minél magasabbról indul a vízesés, annál több munkával járnak az előkészületek. Ha 2 m-nél hosszabb, ill. magasabb, akkor az egyes lépcsőfokait külön-külön meg kell támasztanunk szegélykővel vagy más hasonló val. A talaj alapos tömörítése ugyanakkor minden vízesésépítés előtt ajánlott, sőt adott esetben 30 cm vastag betonalapot is érdemes beépíteni, majd döngölővel vagy lapvibrátorral tömöríteni.

 

vizeses-kialakitasa
A két lépcsőfokot alapozni kell, ez teszi munkaigényessé a képen látható megoldást

 

Ha végeztünk a meder kiásásával, akkor következhet a szigetelés. A legegyszerűbb megoldás a tófóliás szigetelés. Ez akkor jár a legkevesebb gonddal, ha már a tóhoz is fóliát használtunk. Ilyenkor nincs más dolgunk, mint hozzáhegeszteni vagy PVC-ragasztóval hozzáragasztani a vízesés fóliáját a tószigetelő fóliához. Ha nem PVC-ből készült a fólia, és ezek a módszerek nem használhatók, akkor akár az is elég lehet, ha nagy ráhagyással egyszerűen csak a tófólia fölé fektetjük a vízesés szigetelőfóliáját. A vízveszteségek elkerüléséhez teknőszerűen béleljük ki a fóliával a vízesés medrét, és a fólia szegélyeit úgy ássuk lé, hogy megtörjük a talaj kapilláris-hatása révén elszivárgó víz útját.

 

keves-vizhozamu-vizeses
A vízhozam sokat számít

 

Úgy a legszebb a vízesés, ha az előkészítő munkálatok után kavicsokkal és kövekkel rakjuk ki a medrét, sőt sziklákat is használhatunk. Lényeg, hogy a szigetelőfólia később se legyen látható.

Hasonlóan látványos megoldás, ha kőlapokból építjük a vízesést. Ha túl nagy és nehéz darabokkal van dolgunk, akkor ajánlatos betonba ágyazni őket, és a fagyhatár alá nyúló, legalább 80 cm mély alapot is kell készíteni. Erről semmiképpen ne feledkezzünk meg, mert ha nem építjük meg az alapot, akkor akár egyetlen hideg tél is tönkreteheti a vízesést. Ha ezt a megoldást választjuk, akkor viszont elhagyhatjuk alulról a védő fóliaréteget. Használjunk vízzáró adalékkal ellátott betont. Ezt az adalékanyagot építőanyag-kereskedésekben szerezhetjük be.

 

szivattyu-kapacitas

A számítási példa szerint a 150 cm magas és 40 cm széles vízesés
működtetéséhez 6600 L/h teljesítményű szivattyúra van szükség

 

A vízesést szivattyúval tápláljuk, egy lapos kő alá rejtett csövön keresztül. A vízesés tetején elhelyezett lapos kő alól úgy tör elő a víz, akár a természetes forrásból. A követ természetesen csobogó is helyettesítheti, de hasonlóan látványos megoldás a homokkő vályú, amelyből túlcsordulva folyik lefelé a víz. A szivattyút inkább méretezzük a kelleténél nagyobbra. Szükség esetén fojtással még mindig szabályozhatjuk, annál viszont nincs lehangolóbb látvány, mint amikor egy fáradt csermelyről kellene elhinnünk, hogy vízesés. Az 1 m magas vízeséshez legalább 1800-2200 Uh szivattyúteljesítményre van szükség. A vizet szállító tömlőt a súrlódási veszteség minimalizálására a lehető legrövidebb úton kell felvezetni. Kerülni kell a cső szűkítését is. Előfordulhat, hogy szükség esetén javítani kell a csövet, ezért soha ne a vízesés alatt vezessük, hanem mindig mellette.

A vízesés látványát a megfelelően kiválasztott növényzet teszi teljessé. Válasszunk olyan növényeket, amelyek elviselik a sok nedvességet, ugyanakkor nem túl erős növekedésűek, és nem növik be azonnal a vízesést.

kerti-tavak

 

Forrás: Kerti tavak
Tekintse meg a könyvet könyvtárunkban >>

értékelés