Óriás helyett inkább törpe! Miért ültessünk törpefát?

Óriás helyett inkább törpe! Miért ültessünk törpefát?
Nem mindig a legelőnyösebb nagyméretű fával beültetni udvarunkat. A kis területű udvarok diszítésére a törpefák a legalkalmasabbak.

Az az igazság, hogy sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl magasra növő fát ültetnek kis területű udvarra. Ennek a rossz döntésnek az következménye az, hogy a fa túl hamar kinövi a helyét és ki kell vágni, annak ellenére, hogy csak rövid ideje ültettük. Ez a tapasztalat arra tanít, hogy legközelebb ugyanezt a hibát ne kövessük el.

A következő lombhullató vagy örökzöld törpefák a legalkalmasabbak kis méretű udvar díszítésére:

 

Örökzöld fajok:

  • Törpefenyő
  • Törpe lucfenyő
  • Törpe japán fehérfenyő
  • Hinoki álciprus


Lombhullató fajok:

  • Csavartvesszős díszmogyoró
  • Törpe japán juhar

 

Az alábbiakban részletesebben bemutatjuk ezeket a fákat:

 

Törpefenyő

 

Ha egy növényt fa névvel illetünk, mégis „növénytakaró"-ként szolgál, ebből az következik, hogy törpefáról van szó. Így egyes törpefenyő fajták, mint örökzöldek növénytakaróként szolgálhatnak.

 

 


Törpe lucfenyő

 

Nem mindenki ismeri a törpe lucfenyőt, pedig gyakran látni őket épületek főbejáratánál, amint két oldalról diszítik a bejáratot. Mivel csak évek múltán nő 3 és fél méter magasra sokan cserepes növényként tartják őket tornácukon, udvarukon. Így miután megnő nemigen jellemző rá a „törpe" elnevezés.

 

 

 

 

Törpe japán fehérfenyő

 

Egyes fenyőfajokat kevésbé dicsérnek a kertszeretők. Ilyen a kanadai selyemfenyő, amelyről azt állítják, hogy könnyen törnek ágai és nehezebb tisztán tartani, mégis nyugodtan ültessünk udvarunkba, kertünkbe törpe japán fehérfenyőt (Pinus parviflora), amely elegáns változata a törpefenyő fajnak.

 

 

 

Hinoki álciprus

 

A törpe hinoki álciprus közepes méretű, kb. 4,5 méter magas és 1,5 méter kerületű kifejlett korában. Tehát nem éri el a ciprusok 15 méteres magasságát, de nem is olyan alacsony mint a 2,7 méter magas kagylóciprus.





Csavartvesszős díszmogyoró

 

A csavartvesszős díszmogyoró (Corylus avellana Contorta), más néven a „dugóhúzó mogyoró", bár lombhullató mégis télen a legszebb, mivel megcsodálhatjuk levelek nélküli spirálisan megcsavarodott ágait.

 

 

 

Törpe japán juhar

 

A kifejlett japán juharfát előszeretettel használják tájkertészetben. Ennek egyik változata a törpe japán juhar, amely lombhullató és kis méretű udvarok, kertek díszeként ültetjük.

A hegyes levelű törpe japán juhar, (Acer palmatum), csak a 0,9 méter magasságot éri el 10-15 év alatt. Ennek a növénynek zöld, cakkos levelei vannak nyáron, amelyek ősszel vörös színben pompáznak.

 

 

 

értékelés