Alakítsunk ki növényárnyékos pihenősarkot

5
Alakítsunk ki növényárnyékos pihenősarkot
Növényeink nem csak széppé teszik a lakásunkat, hanem megfelelő választással árnyékot adnak hűtenek és melegítenek is.

Árnyékoljunk, szigeteljünk kúszónövényekkel!

A városokban a zöldfelület növelése helyhiány miatt sokszor elsősorban függőlegesen, tehát kúszónövények alkalmazásával lehetséges. Viszont nem mindegy, hogy hol milyen növényt használunk.

 

futónövény

A kúszónövények alkalmazása a kertépítészetben régre nyúlik vissza: már az ókori Egyiptomban is elengedhetetlen tartozékai voltak a kerteknek. A Római Birodalom idején a városok és a zöldfelületek növekedésével együtt nagyobb teret kaptak a futónövények is. A császárság első idejében számos közkertet építettek. Ezek téglalap alakú, oszloppal körülvett terek voltak, középen általában medencével, fákkal és bokrokkal, az utak felett pedig lugasok hűsítették a sétálókat.

 

A középkori kerteknél fontos térelválasztó funkcióval is bírtak a - főleg virágos - kúszónövények. A kerteket gyakran falak, rózsával, lonccal befuttatott rácsok osztották fel kisebb részekre. Így hozták létre a mindennapi tartózkodásra szánt, intim hatású kis kertet: a Hortus conclusus-t, magyarul elzárt kertet.

 

Milyen támberendezésre futtathatunk?

Fa futtatórács

Leggyakoribbak és legnépszerűbbek a fából készült futtatórácsok, árban 2000-7000 forint között mozognak. A kinyitható rácsok hosszát a növények növekedésével együtt változtathatjuk.

futtatórács

Magunk is elkészíthetjük lapszabászatban vagy barkácsboltban kapható, körülbelül 1-2 centiméter vastag lécekből. Fontos a fa kezelése lenolajjal, vízbázisú lakkal vagy festékkel, hogy megóvjuk az időjárás viszontagságaitól.

 

Fém futtatórács

Futtatórács kapható még műanyaggal bevont fémből vagy drótból, különböző alakban (V, illetve téglalap) és méretben, hasonló árfekvésben, mint fából készült rokonai. A kovácsoltvasból készült futtatórács rendkívül mutatós és hosszú élettartamú. Egyedileg készítik, ezért az igénytől, a mérettől és a díszítettségtől függően nagyon széles árskálán mozoghat.

A fenti két anyag - fa és fém - kombinációjából született a fakeretes fémrács. Előnye, hogy tartós, mutatós és modern környezetbe is illő. Ára, szintén mérettől függően, 4000-12000 forint között változik.

 

futtatoracs2

 

Műanyag futtatórács

A legegyszerűbb, balkonládába szúrható rácstól (mezőgazdasági boltban, barkácsboltban kapható), a festett farácshoz megtévesztésig hasonlító igényesebb rácsig terjed a választék. Árakat tekintve 1.000-6.000 forintig válogathatunk, anyagtól, mérettől és minőségtől függően.

futtatoracs

 

Pergola futtatórács

Készen is kaphatók kisebb-nagyobb pergolák, ezek ára 6000-20000 forint között mozog, de az ár függ a pergola anyagától (sokféle fából készülhet, a fenyőtől a különböző egzotikus keményfákig), méretétől és az esetleges kiegészítő elemektől (pl. rászerelt virágrács, pad).

arnyek1

Európa más országaiban már régóta elterjedtek a futtatórácsok. Sokoldalú alkalmazhatóságuk, térelválasztó funkciójuk miatt  itthon is minél több városi kertben és balkonon megjelennek, hogy ezzel is javítsák a városi klímát, csökkentsék a porszennyezettséget és gyönyörködtessék a városlakókat.

értékelés