-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Manapság egyre több külföldi - elsősorban Hollandiából, Belgiumból és Olaszországból származó - dísznövényt kínálnak a kertészeti árudák. Hogy ez miért baj, azon még gondolkoznak a kertészek... Néha azonban valóban meglepődünk, amikor a drágán vett dísznövény fél év múlva elkezd barnulni, majd nem sokkal később tönkre megy.
A hazai növény tovább bírja
Tehát nem csak azért érdemes magyar növényt venni, mert ezzel a hazai faiskolákat támogatjuk, hanem azért is, mert azok nagyobb valószínűséggel érik meg az egy éves életkort. Miért?
Az atlanti klímához szokott növények itthon rosszul érzik magukat
A nyugat-európai, atlanti termőtáj adottságai teljesen eltérnek a hazai kontinentális viszonyoktól: hosszú a vegetációs idő, sok a csapadék - ami viszonylag egyenletes eloszlásban hullik. A tengerparti tél enyhe, a hőmérséklet ritkán esik mínusz 10 fok alá (ami hazánkban nem ritkaság). Az ilyen "luxuskörülmények" közt nevelkedett örökzöldek, díszfák nehezen viselik a Kárpát-medence szélsőséges időjárását. Hiába ugyan az a fajta, amit Szombathelyen vagy épp Tahiban nevelnek fel...
Nem bírják a magyar telet
Az atlanti klímán a növény szövetei rendkívül gyorsan fejlődnek, nagyot nőnek, viszont kevésbé érnek be, mivel az elhúzódó vegetáció nem erre készteti őket. Őszi ültetés esetén a cserjéknek nincs idejük akklimatizálódni az itteni adottságokhoz, felkészülni a télre, emiatt nagy valószínűséggel károsodnak, legyengülnek. Legrosszabb esetben már az első telet sem élik túl.
Ennél szerencsésebb a helyzet a délről érkező cserjék, fák esetén: az ottani forró és száraz nyár elősegíti a szövetek beérését, ezáltal a növények télállóságát.
Ha biztosra akarunk menni, érdemes tavasszal telepíteni a külhonból származó növényeket, hogy nyáron legyen idejük megerősödni és felkészülni a számukra szokatlanul rideg télre. Természetesen a száraz időszakokban meg kell oldanunk a vízutánpótlást nyáron és a fagymentes téli napokon is.
Miért van akkor mégis sok nyugati növény a piacon?
A nyugati faiskolákban komoly szakmai fegyelmet tartanak, így egységes és szép növényeket tudnak felnevelni. A nagy mennyiségek miatt az árak is sokszor kedvezőbbek a hazaiaknál. A rövid életű növények pedig a kertész-kereskedőknek kedveznek: a kipusztuló növényeket pótolni akaró kerttulajdonosok így visszatérő vásárlókká várnak.