Tervezzük meg jövőbeli kertünket!

5
Tervezzük meg jövőbeli kertünket!
Aki házat épít vagy vásárol, és új kertet tervez, az tudja, hogy a legelső évben még sem pénz, sem idő nincs a tervek megvalósítására. Ekkor jönnek jól a tavasszal és nyáron virágzó növények: kitöltik az új ház körüli üres helyet, és néhány héten belül színes, virágzó paradicsommá varázsolják a kertből!

De akkor is hasznukat vesszük, ha már az első pillanattól kezdve pontos elképzeléseink vannak jövőbeli kertünkről, és már el is kezdtük beültetni a szoliterfákat, cserjéket és az évelőket. Ezek az első évben még annyira kisméretűek és olyan lassú növekedésűek, hogy nagy segítséget jelentnek a rövid életű egynyáriak. Az itt bemutatott példában sárga, narancssárga és kék árnyalatokat válogattunk össze, ezek a legtöbb évelőhöz jól illenek. A frissen telepített kertből még hiányzik az a térbeli hatás, amelyet a magas termetű fák nyújtanak - ezt az első évben kúszó növekedésű egynyáriakkal pótolhatjuk. Bármilyen egyszerű fa- vagy fémszerkezetre felfuttathatjuk őket, akár még a kerítésre is. Ha a későbbiekben is megtartjuk a támrendszert, rózsákat vagy többéves kúszónövényeket nevelhetünk majd mellette.

 

Ajánlott növények:

1. 5 db ricinus (Ricinus communis), pl. 'Apache' vagy 'Zanzibariensis'
2. 7 db magasnövésű, sárgabarna színezetű napraforgó (Helianthus annuus), pl. 'Fáklya'
3. 5 db pompás titónia (Tithonia rotundifolia), pl. 'Narancsszőnyeg'
4. 7 db magas termetű, fehérvirágú díszdohány (Nicotiana sylvestris)
5. 7 db zöldlombú seprűfű (Kochia scoparia)
6. 50 db borzas kúpvirág (Rudbeckia hirta)
7. 30 db kékvirágú lisztes zsálya (Salvia farinacea), pl. 'Viktoria Blue'
8. 30 db oroszlánszáj (Antirrhinum majus), pl. 'Sonnet Orange'
9. 10 db sárga pillangóvirág (Cosmos sulphureus), pl. 'Bilbo'
10. 50 db bojtocska (Ageratum houstonianum)
11. 100 db bársonyvirág (Tagetes patula), valamilyen sárgavirágú fajta
12. 5 db égkék szirmú kék hajnalka (Ipomoea tricolor)

 

 

Ültetés


Napsütéses helyen akár teljesen végigfuthat a kertben az itt bemutatott ágyás. A rendelkezésre álló helynek megfelelően természetesen kisebb ágyást is tervezhetünk: akkor arányosan csökkentsük a javasolt tőszámokat, de a mintázaton ne változtassunk. A magasra növő napraforgók és az inkább széltében terebélyesedő ricinus dús hátteret adnak az ágyásnak, egyben kerítésként határolják kertünket, és védenek a kíváncsi pillantások elől. Még a titónia is alkalmas erre, a maga 150 cm-es magasságával és sűrű lombozatával. A fehérvirágú díszdohány inkább karcsú termetű, és felfelé nő, kb. 120 cm magasra, így viszonylag sűrűn ültethetjük. A seprűfüvek tömött bokorrá fejlődnek, és egyetlen idény erejére átveszik a vezérszoliter szerepét az ágyásban. A seprűfűtöveket kell elsőként kiültetni.

 

pompas-titonia
Pompás titónia (Tithonia rotundifolia)

 

A térdmagasságúra növő, narancsszínű sárga pillangóvirág ugyanakkor harsány, hangsúlyos eleme az ágyásnak. A kúpvirágot, az oroszlánszájat és a zsályát nagyobb csoportban ültessük, ők felelnek a harmonikus átmenetért a magas és az alacsony termetű növények, azaz a háttér és az előtér között. A tekinteteket magára vonzó elemként építhetünk egy-két, vagy a kert méretétől függően akár több támrendszert, hogy kúszónövényekkel helyettesítsük a kertből egyelőre hiányzó fákat. Az egynyári kúszónövényeket vethetjük helybe, rögtön a támrendszer mellé, a helybe vetésre egyébként néhány napraforgófajta is alkalmas.

 

jovobeli-kertunk-elrendezes
Ültetési tervezet

 

Fenntartás, ápolás


Ha hosszú távon akarunk jót a kertünknek, már az átmeneti, egynyári virágos beültetés előtt iktassunk be egy talajjavító zöldtrágyázást. Alaposan lazítsuk fel a talajt a teljes felületen, és vessünk be valamilyen zöldtrágyanövénnyel, pl. csillagfürttel vagy más magkeverékkel. (A zöldtrágyázásra alkalmas növényekről bővebben itt >>) Díszíteni a zöldtrágyanövények is díszítenek néhány héten keresztül, de legnagyobb előnyük mégis az, hogy nagymértékben serkentik a talajéletet. Tulajdonképpen a napraforgók is kiválóan alkalmasak erre a célra, hiszen masszív gyökereik mélyre hatolnak a talajban, és segítenek azt meglazítani - amely pedig a friss építkezések után igen tanácsos. Télre hagyjuk meg a leszáradt, elfagyott növénymaradványokat, hogy védjék a talajfelszínt, majd kora tavasszal még egyszer ássuk fel a földet, forgassuk be a szerves növénymaradványokat, végül készítsük elő a területet a vetésre, vagy ültetésre.

 

ageratum-houstonianum
Bojtocska (Ageratum houstonianum)

 

A kiültetett palánták, illetve a friss magvetés talaját mindig tartsuk egyenletesen nedvesen. Emiatt, a jó körülmények között tavasszal sokszor átlagon felüli mértékben megindul a gyomok fejlődése is - figyeljünk oda, nehogy elburjánozzanak! Legjobb, ha rendszeresen végigjárjuk az ágyásokat, és fogas talajlazítóval lazítgatjuk a talajfelszínt, így már a gyomok csírázását is megakadályozzuk. Sokkal kevésbé fárasztó, mintha később gyomlálni kellene. Miután záródott a növénytakaró az ágyásban, ez a munka szükségtelenné válik, és elég lesz már csak rendszeresen öntözni, illetve a néhány nagyra nőtt gyomot kihúzgálni.

 

Mit mivel helyettesíthetünk:
  • az égkék szirmú kék hajnalka helyett vessünk díszbabot (Phaseolus coccineus)

A csoportonként ültetett növények helyett akár helybe is vethetünk valamilyen tarka egynyári virágmagkeveréket, az sokkal takarékosabb megoldás


égkék szirmú kék hajnalka

egynyari-viragagyasok

 

 

Forrás: Egynyári virágágyások

értékelés