-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
De akkor is hasznukat vesszük, ha már az első pillanattól kezdve pontos elképzeléseink vannak jövőbeli kertünkről, és már el is kezdtük beültetni a szoliterfákat, cserjéket és az évelőket. Ezek az első évben még annyira kisméretűek és olyan lassú növekedésűek, hogy nagy segítséget jelentnek a rövid életű egynyáriak. Az itt bemutatott példában sárga, narancssárga és kék árnyalatokat válogattunk össze, ezek a legtöbb évelőhöz jól illenek. A frissen telepített kertből még hiányzik az a térbeli hatás, amelyet a magas termetű fák nyújtanak - ezt az első évben kúszó növekedésű egynyáriakkal pótolhatjuk. Bármilyen egyszerű fa- vagy fémszerkezetre felfuttathatjuk őket, akár még a kerítésre is. Ha a későbbiekben is megtartjuk a támrendszert, rózsákat vagy többéves kúszónövényeket nevelhetünk majd mellette.
Ajánlott növények: 1. 5 db ricinus (Ricinus communis), pl. 'Apache' vagy 'Zanzibariensis' |
Ültetés
Napsütéses helyen akár teljesen végigfuthat a kertben az itt bemutatott ágyás. A rendelkezésre álló helynek megfelelően természetesen kisebb ágyást is tervezhetünk: akkor arányosan csökkentsük a javasolt tőszámokat, de a mintázaton ne változtassunk. A magasra növő napraforgók és az inkább széltében terebélyesedő ricinus dús hátteret adnak az ágyásnak, egyben kerítésként határolják kertünket, és védenek a kíváncsi pillantások elől. Még a titónia is alkalmas erre, a maga 150 cm-es magasságával és sűrű lombozatával. A fehérvirágú díszdohány inkább karcsú termetű, és felfelé nő, kb. 120 cm magasra, így viszonylag sűrűn ültethetjük. A seprűfüvek tömött bokorrá fejlődnek, és egyetlen idény erejére átveszik a vezérszoliter szerepét az ágyásban. A seprűfűtöveket kell elsőként kiültetni.
Pompás titónia (Tithonia rotundifolia) |
A térdmagasságúra növő, narancsszínű sárga pillangóvirág ugyanakkor harsány, hangsúlyos eleme az ágyásnak. A kúpvirágot, az oroszlánszájat és a zsályát nagyobb csoportban ültessük, ők felelnek a harmonikus átmenetért a magas és az alacsony termetű növények, azaz a háttér és az előtér között. A tekinteteket magára vonzó elemként építhetünk egy-két, vagy a kert méretétől függően akár több támrendszert, hogy kúszónövényekkel helyettesítsük a kertből egyelőre hiányzó fákat. Az egynyári kúszónövényeket vethetjük helybe, rögtön a támrendszer mellé, a helybe vetésre egyébként néhány napraforgófajta is alkalmas.
Ültetési tervezet |
Fenntartás, ápolás
Ha hosszú távon akarunk jót a kertünknek, már az átmeneti, egynyári virágos beültetés előtt iktassunk be egy talajjavító zöldtrágyázást. Alaposan lazítsuk fel a talajt a teljes felületen, és vessünk be valamilyen zöldtrágyanövénnyel, pl. csillagfürttel vagy más magkeverékkel. (A zöldtrágyázásra alkalmas növényekről bővebben itt >>) Díszíteni a zöldtrágyanövények is díszítenek néhány héten keresztül, de legnagyobb előnyük mégis az, hogy nagymértékben serkentik a talajéletet. Tulajdonképpen a napraforgók is kiválóan alkalmasak erre a célra, hiszen masszív gyökereik mélyre hatolnak a talajban, és segítenek azt meglazítani - amely pedig a friss építkezések után igen tanácsos. Télre hagyjuk meg a leszáradt, elfagyott növénymaradványokat, hogy védjék a talajfelszínt, majd kora tavasszal még egyszer ássuk fel a földet, forgassuk be a szerves növénymaradványokat, végül készítsük elő a területet a vetésre, vagy ültetésre.
Bojtocska (Ageratum houstonianum) |
A kiültetett palánták, illetve a friss magvetés talaját mindig tartsuk egyenletesen nedvesen. Emiatt, a jó körülmények között tavasszal sokszor átlagon felüli mértékben megindul a gyomok fejlődése is - figyeljünk oda, nehogy elburjánozzanak! Legjobb, ha rendszeresen végigjárjuk az ágyásokat, és fogas talajlazítóval lazítgatjuk a talajfelszínt, így már a gyomok csírázását is megakadályozzuk. Sokkal kevésbé fárasztó, mintha később gyomlálni kellene. Miután záródott a növénytakaró az ágyásban, ez a munka szükségtelenné válik, és elég lesz már csak rendszeresen öntözni, illetve a néhány nagyra nőtt gyomot kihúzgálni.
Mit mivel helyettesíthetünk:
A csoportonként ültetett növények helyett akár helybe is vethetünk valamilyen tarka egynyári virágmagkeveréket, az sokkal takarékosabb megoldás |
Forrás: Egynyári virágágyások