-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Városi sivatag helyett zöld oázisok
A sűrűn beépített történeti városrészek jellemzően zöldfelületekben szegény területek. A beépített és burkolt felületekmagas aránya miatt a városi hősziget főként a nyári hónapokban erős terhelést jelent, ami kihat az ott élők, dolgozók egészségi állapotára is. A felfrissülést nyújtó zöldfelület aránya rendkívül alacsony, amelyek a hőhatáson túl jelentős motorizációs terhelést is elszenvednek. Ezek a városrészek gyakorlatilag „városi sivatagoknak” is tekinthetők, ami a beállt történeti városszerkezet miatt nehezen módosítható, a zöldítésre felszabadítható területek aránya erősen korlátozott. Ebben a kontextusban a belső udvarok szerepe felértékelődik. - írja Martonffy Miklós, Budapest főépítésze a legutóbb megjelent Zöldinfrastruktúra füzetek előszavában.
Jó lenne a belváros belső udvarainak minél nagyobb arányú zöldesítése
A belvárosban a zöldfelület bővítésre, a levélfelületi index növelésére közterületen igen korlátozottak a lehetőségek – a közlekedés, a parkolás és a közművek által elfoglalt tér kevés helyet hagy fáknak, zöld sávnak. Nagyon kevés a közkert és a közpark, a közintézményekben kert helyett udvarokat találunk. A szabadtéri rekreációs zöld terek iránti igény magas, amelyet a belső udvarok fejlesztésével lehet elérni.
A zárt udvarok 76 %-a lakóépületekben található. Ezek az udvarok jellemzően burkoltak, becsült zöldfelületi arányuk jelenleg igen alacsony.
Az udvarzöldítés településökológiai szempontból is fontos
A városi hősziget hatás a belvárosban érezhető leginkább. A belváros felszíni felmelegedése tavasszal 2-4 °C-kal, míg nyáron 3-6 °C-kal haladja meg városkörnyéki területeken kialakuló hőmérsékleteket. A hőérzetben még ennél is nagyobb különbségek mutatkoznak, amely az ott élők egészségi állapotát befolyásolja. Felüdülést a kondicionáló és a rekreációs zöldfelületek jelenthetnek.
Online letölthető a legújabb Zöldinfrastruktúra füzet
A belső udvarok élhetőbbé tételére sokféle megoldás létezik. Némelyik tényleg csak a jó szándékon múlik, mások költségigényesek, hosszú és szakszerű előkészítést igényelnek. A Belvárosi belső udvarok megújításáról szóló legújabb Zöldinfrastruktúra füzet a fővárosi belső udvarok használhatóságának és minőségének javítását célzó eszközöket mutatja be, felhívva a figyelmet a megoldás előnyeire, hátrányaira és a megvalósítás feltételeire.
A kiadvány számos gyakorlati példát is tartalmaz un. szürke- és zöld udvarok, udvarkertek zöldesítésére. Növényajánlója hasznos lehet udvarkertbe és ültetőedénybe (is) javasolható örökzöld fák, cserjék; árnyéki, félárnyéki évelők választásakor.
Ki fizeti a számlát?
A társasházi közösségek korlátozott humán és pénzügyi erőforrásokkal rendelkeznek, ezért külső segítség nélkül csak kevés ház vág bele az udvartér fejlesztésének soklépcsős folyamatába. A megvalósult jó példák azt mutatják, hogy a közösség, az önkormányzati és a magánszektor partnerségével az udvarterek magas színvonalon újulhatnak meg.