Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz
A talajtakaró olyan, mint az ágytakaró: esztétikus és praktikus egyben. Hogyan használjuk gyomok ellen? Hasznos tanácsok kerttulajdonosoknak!

Mi a talajtakarás és miért jó? Mit használjak a gyomok ellen? Válaszok kerttulajdonosoknak!

Mire való a talajtakarás (mulcsozás)?

A talaj termőrétegét védjük a külső, káros hatásokkal szemben. Napjainkban a talajtakarással már nemcsak védjük a talajt, hanem dekoráljuk is kertünket. Minden kert a tulajdonos egyéniségét fejezi ki, a talajtakarás a mai rohanó világban pedig tökéletes megoldást biztosít arra, hogy kevés időráfordítással megőrizze kertünk igényességét.

Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz

Borovifenyő kéreg - Fotó: Kátai

Miért jó a talajtakarás?

A talajtakaró mulcs használatával esztétikusabbá, szemet gyönyörködtetőbbé tehetjük kertünket. A szépségen kívül azonban számos hasznos tulajdonsággal is rendelkezik.

1. Szabályozza a nedvességtartalmat

A talaj sok esetben csak nehezen tudja befogadni a hirtelen leeső csapadékot, így a növények nyári záporok esetén csak alig jutnak vízhez. A nyári nagy melegben gyorsan elpárolog a nedvesség, mielőtt még a növények fel tudnák venni.

A megfelelő talajtakaró átereszti a talaj felé a csapadékot, de megakadályozza a túl gyors elpárolgást. A növényeknek így több csapadék jut, ezért a talajtakaróval fedett területen kevesebbet kell locsolni!

2. Visszafojtja a gyomokat

A gyomnövények magvai a talaj felső rétegében várják az ideális körülményeket arra, hogy kibújjanak. A talajtakaró használatával kedvezőtlen feltételeket teremthetünk a gyomok kifejlődéséhez. Ilyen feltételek például a fényhiány (minél tömörebb, apróbb a mulcs annál hatékonyabb) az enyhén savas kémhatás és a meleg (ezt általában a természetes anyagok bomlásával lehet a legkönnyebben elérni).

Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz
Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz

A mulcsot a talaj felszínére kell kijuttatni minimum 5 cm vastagságban

A fent említett hatások elérésére és a gyomosodás ellen az egyik legelterjedtebb megoldás a fenyőkéreg!

Ritkán előfordul, hogy egy - egy gyom mégis kibújik (ez általában a túl vékony talajtakarás eredménye). Ezek a gyomok viszont gyenge vékony, gyökerekkel rendelkeznek, így egyetlen mozdulattal könnyedén eltávolíthatjuk gyökerestől a nem kívánt betolakodót kertünkből.

 

Mit használjak gyomok ellen?

Ismerje meg lehetőségeit! Elődeink hagyományaitól - napjaink technikájáig. 3 nagy csoportba sorolhatóak a gyomirtási technikák!
  • 1. Hagyomány: (mezőgazdaság)
    A talajtakarást már elődeink is ismerték. Nagy területek borítására fel nem használt mezőgazdasági melléktermékeket használtak, nagyobb mezőgazdaságokban még a mai napig találkozhatunk ilyen módszerrel.
    Előny: olcsó, környezetbarát
    Hátrány: kis hatékonyság, nem dekoratív
    Példa: szalma
  • 2. Tudományos: (vegyszerek)
    Szinte minden gyomnövénynél alkalmazható. Azonnali eredmény, igaz nem csak a gyomokra van kedvezőtlen hatásokkal. Elsősorban élő gyomok akár nagy felületen történő irtására.
    Előny: gyors, nagy hatékonyság
    Hátrány: nem (mindig) környezetbarát, drága
    Példa: Glialka
  • 3. Korszerű (természetes)
    A természetben is megtalálható természetes anyagok vegyszer nélküli felhasználása. A természetben előforduló hatások kihasználása! Elsősorban megelőzésre vagy a talaj megtisztítása után használható!
    Előny: környezetbarát, megfizethető, hosszantartó hatás (1-2 év)
    Hátrány: gyomok eltávolítása után alkalmazható, pótlást igényel
    Példa: fenyőkéreg (lásd: fenyőerdőbe nincs aljnövényzet!)

A fenyőkéreg ajánlott beszerzési forrása:
Budapest, XVII. Cinkotai út 20/a
Kátai Erika - 06-20-929-1404
www.fenyokereg.hu

 

3. Növeli a talaj szervesanyagtartalmát

Kiküszöböli a talaj hőmérsékletének szélsőséges ingadozását és szerves anyagokkal járul hozzá a minél kedvezőbb talajösszetételhez. Szakemberek szerint ideális esetben a kerti talaj 6%-át képezi szerves anyag, mely segít megőrizni a talaj víz- és légáteresztő képességét és ezáltal biztosítja a tápanyagok eljutását a növények gyökereihez.

Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz
Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz

Szórjunk az évelők az egyéves növények és a cserjék, fák alá és köré mulcsot

 

4. Kerti utak kialakítására is alkalmas

A keményfából készült kerti út környezetbarát és barátságos hangulatot teremt. A jó vízelnyelő képességű, kéregdarabkákból álló mulcs könnyen és gyorsan kijuttatható a készülő - kellemes kerti sétákat ígérő - útra.

Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz
Fedd be a kerted gusztusos takaróval, senki ne mondja, hogy nem gazolsz

5. Télen-nyáron hővédelmet nyújt

A kerti út vagy a mulccsal borított virágágyás ellenáll valamennyi évszak kihívásainak:

  • Télen csökkenti a lehűlést, nem fagynak el a gyökerek
  • Nyáron megakadályozza a talaj túlzott felmelegedését.

Amellett, hogy nagyszerűen ellensúlyozza a növények tarkaságát, a sötét tónusú, színgazdag talajtakaró kihangsúlyozza a növényeket és természetes hatást kölcsönöz a kertnek.

 

Tippek a mulcs használatához

Sokféle típusú, fajtájú és színű mulcs létezik. A porhanyós, vöröses színű cédrusmulcs kellemes illatú és bármilyen fa vagy újonnan ültetett talajtakaró növény alá kijuttatható.

Azokon a területeken, ahol a földből kibújó hajtásokra számítunk, vékonyabb legyen a mulcsréteg. Ne "fojtsuk" meg a növényt azzal sem, hogy közvetlenül a gyökérnyak köré vulkánszerűen mulcsot halmozunk.

Körültekintően kell alkalmazni a mulcsot azoknál a hagymás növényeknél, amelyek levélzete még nem fejlődött ki, illetve a virágzás után már elszáradt. Esetleg használjunk eltérő színű talajtakarót. Vendégeink többsége nem fogja észrevenni a mulcs kijuttatásában mutatkozó különbséget, mi viszont ősszel is tudni fogjuk, hol is vannak a hagymáink.

 

értékelés