Hogyan kezdjük az elhanyagolt kertünk rendbetételét?

5
Hogyan kezdjük az elhanyagolt kertünk rendbetételét?
Az elhanyagolt kert kérdése sajnos egy gyakran felmerülő probléma. Vannak, akik már évek óta parlagon heverő telket örököltek vagy vásároltak, mások az idő hiánya miatt függesztették fel a kertápolás munkálatait, és mire észbe kaptak, már átláthatatlan dzsungellé nőtte ki magát.

Mielőtt nekikezdünk az elhanyagolt, „elvadult” kert rendbetételének, célszerű a helyszínre kihívott szakembertől tanácsot kérni. A feladat összetett, sok függ a meglévő állapottól és a kert adottságaitól. Ezzel együtt azért van néhány általános feladat, melyeket az ilyen kerteknél biztosan el kell végezni:

 

gondozatlan-viragoskert
Szép, szép, csak átláthatatlan

 

  1. A területen lévő fák, cserjék metszése, irtása, takarítása. Időpontja március, a nagyobb fagyok elmúltával.
  2. Amikor a fagyos talaj már kiengedett, mechanikusan távolítsuk el a magas, elszáradt egynyári gyomokat. Takarítsuk át az egész területet villa, lombseprű, gereblye segítségével! Vágjuk le a gyomot a lehető legalacsonyabbra, és gyűjtsük be!
  3. Várjunk addig, amíg a gazok 15-20 cm-esre nőnek, csak ezután alkalmazzunk lombon felszívódó vegyszert. Permetezéssel juttassuk ki, ügyelve a teljes fedésre. A jobb hatásfok elérése érdekében feloldott nitrogén tartalmú műtrágyát is keverjünk a vízbe. Az időjárás függvényében 10-14 nap után elpusztulnak a gyomok.
  4. Éles lapáttal, kapával nyessük le az elszáradt növényeket, és hordjuk ki a területről. Egyengessük ki a talajt a lehető legsimábbra, a vízelvezetési szinteket figyelembe véve, szükség szerint tömörítsünk!
  5. A föld minősége határozza, meg milyen módszert alkalmazzunk a jó termőközeg eléréséhez. Trágyázás beforgatással, új földréteg felhordása, esetleg ezek kombinációja jöhet szóba.

 

epitkezes-kert
Építkezéskor gyakran törmelékkel telik meg a kert talaja

 

Esetleges teendő


Előfordul, hogy a kert talajába törmelék-szemét keveredett. Ilyen esetekben legalább a felső 20 cm-es réteget ki kell tisztítani.

A későbbi gyomosodás megakadályozására régóta bevált módszer a "feketefóliás technológia", pl. szamóca termesztésénél. Lényege, hogy földmunkával kiemelt ágyásokat hozunk létre, kerülve az erős magassági eséseket. A közlekedő útsávokat letakarjuk geotextíliával, amit befedünk valamilyen vízátengedő anyaggal, pl. kéreggel, kaviccsal stb. Kettős a gyakorlati hatása: nagyban gátolja a gyomosodást, és elnyeli a lefolyó csapadékvizet. Az ágyásokat lefedjük fekete fóliával, a széleit súlyozzuk vagy rögzítjük, nehogy a szél "alákapjon". Ezután a fóliát a kívánt helyeken kivágjuk, és a palántákat ezekbe a résekbe ültetjük.

 

geotextilia
A geotextília gátolja a gyomosodást

 

Érdemes egyszerű, mechanikusan üzemelő csöpögtető öntözőrendszert kiépíteni, amely közvetlenül csak a töveket látja el vízzel. A módszer nem csak a gyomosodást gátolja meg, a gombabetegségek ellen is véd, sőt öntözővíz-takarékos megoldás is.

Sok sikert kívánok!

 

 

Forrás: kapanyel.blog.hu
Írta: Bálint Károly kertépítő

Cikkajánló: Hidro-, aero- és egyéb pónia

értékelés