Amit a törpe gyümölcsfákról tudni kell! - 2. rész

Amit a  törpe gyümölcsfákról tudni kell! - 2. rész
Ebben a részben arról lesz szó, hogy mi alapján válasszunk magunknak törpe fákat. Emellett arról is beszámolunk, hogy hogyan korlátozhatjuk a fáink növekedését.

Hogyan gondozzuk a töpe gyümölcsfákat?

 

Válaszd ki a talajnak és a számodra is megfelelő gyökéralanyt. A legkisebb méretű fákat alma esetében az M27-es és M9-es, szilva esetében a Pixy, körte esetében pedig a Quince C adja, azonban ezek csakis jó minőségű, tápanyagban gazdag talajban hoznak termést. Az ezen a gyökereken nevelt fák erősen korlátozva vannak, így egész életükben karóhoz kell kötni őket.

Nagyobb növekedési erélyű törpe alanyok: almafáknak M26 és MM106, cseresznyefáknak Colt és Gisela 5, illetve Pixy a körtefáknak. Az első öt évben mindegyiküket karózni kell, de azután a gyökerek már képesek lesznek megtartani a fát.

A kisebb növekedési erélyű alanyokra (M27 és M9) beoltott, alacsony almabokrokat könnyebb termeszteni. Egy bordásfal vagy kordon készítéséhez hosszabb ágakra és erőteljesebb fákra lesz szükség. Az M26 és az MM 106 tökéletesen megfelel nekik.

 

Honnan lehet tudni, hogy a környékbeli csemetekertek milyen alanyokat használnak?


Minden faiskolának tudnia kellene, hogy törpe gyümölcsfái milyen alanyon nevelkedtek. Néhány különleges faiskola a számodra megfelelő alanyra oltat be általad kiválasztott fafajtákat. Ha régi almafajtát vagy más különlegességet szeretnél az alanyra oltatni (például bordásfal vagy kordon készítéséhez), érdeklődj a faiskolánál, hogy tudnak-e biztosítani neked fafajtát és alanyt a talajigényeidnek megfelelően.

Facsemete-kiválasztása



Ellenőrzött metszés


Számos metszési mód van, amellyel kisebbé teheted a gyümölcsfákat. Bár ezek természetes gyökérzeten is nőhetnek, a legtöbbször speciálisan kiválasztott törpe gyökéralanyra szokták beoltani őket. A két legismertebb ellenőrzött metszési stílus a bordásfal (egy épületen vagy póznák közt a fák egyenletes távolságban, egy huzal mentén vannak ültetve) és a kordon (a faágak össze vannak fonódva és kerítésszerű motívumot alkotnak).

Ezt a két típust bármilyen gyümölcsfából könnyen ki lehet alakítani, és így dekoratív kerítéseket is készíthetünk. A nehezen törpesíthető cseresznyefák (a törpe cseresznyefa is elérheti a 6 métert) kisebbre nőnek, ha bordásfalként a fal mellet növekszenek, és így a madaraktól is könnyebb őket megvédeni.

 

Korlátozott növekedés a cserépben


Ha egy fát cserépben, kevesebb talajban és korlátozott terjeszkedési hely keretében nevelünk, akkor megfelelő gyökér- és ágmetszéssel ugyanúgy törpésíteni lehet, mint a bonsait. Számos kisméretű, cserépben tartott fát oltanak törpe gyökéralanyokra, hogy még jobban visszafogják a növekedésben.

Cserepes-gyümölcsfa



Hogyan korlátozzuk a fa cserépben való növését


A legtöbb gyümölcsfát 25-38 méteres cserépben kell tartani, azonban a cseresznyefának legalább egy 45 centiméter átmérőjű cserépre van szüksége. A fát termékeny talajban kell tartani, amelynek 1/3 része perlitből vagy vermikulitból kell állnia, mert így a talaj nem fog vízzel telitődni. A gyümölcsfákat termékeny földben kell tartani. Használhatsz lassan oldódó műtrágya tablettát vagy kéthetente folyékony, magas kálium tartalmú tápanyaggal is beszórhatod (paradicsom trágya vagy más folyékony káliumos trágya).

A gyümölcsfákat 1-2 évente a levelek lehullása után rendszeresen át kell ültetni. Ha a csemete már teljesen kifejlődött, évente igényli a gyökérmetszést és átültetéskor a talaj 20%-át ki kell cserélni. Gyökérmetszéskor a kiálló kis szárakat el kell távolítanunk. Ha valamelyik évben kihagyjuk a gyökérmetszést, fedjük le szerves talajtakarással vagy tegyünk új komposztot a cserépbe.

értékelés