5
Így ültess szabad gyökerű fát szakszerűen
Ha kertünkbe növényt szeretnénk vásárolni, akkor alapvetően kétféle kiszereléssel találkozhatunk a különböző kertészetekben és faiskolákban: földlabdás/konténeres- vagy szabadgyökerű növényekkel.

Mikor és hogyan kell a szabadgyökerű fákat elültetni?

 

Amíg a földlabdás vagy konténeres növényeket az év szinte bármelyik időszakában elültethetjük (ajánlott a tavasz vagy az ősz), addig a szabadgyökerű (gyümölcs)fák kizárólag nyugalmi időszakban ültethetők, kb. október 20-a utántól, miután megtörtént a lombhullás. A szabadgyökerű fák olcsóbban beszerezhetők, viszont vigyázni kell az ültetésükkel, hiszen olykor 5-10 perc is elegendő ahhoz, hogy menthetetlenül kiszáradjanak. Ezért ha nincs rá lehetőségünk, hogy azonnal elültessük őket, akkor az ültetésig vermeljük be vagy helyezzük el azokat valamilyen nedves anyagba (faforgács, komposztos anyag, stb.), így akár több hétig is eltartható.

 

faultetes-nagy-ultetogodor
Kisméretű fáknak is nagy ültetőgödörre van szükségük

 

A szabadgyökerű gyümölcsfák ültetése:

  • A szabadgyökerű fák ültetésekor az egyik legfontosabb tényező a megfelelő ültetőgödör kialakítása. Még egy kis gyökérzetű fácskának is nagy ültetőgödröt kell ásni, kb. 60x60x60 cm-et. Az ültetőgödör nagy mérete a növény növekedésének serkentésére szolgál, mivel így a gyökerek kevesebb energiát igényelnek az új környzetetükbe veló beilleszkedéshez, ami azt is jelenti, hogy hamarabb fordul termőre.
  • A gyümölcsfákat nem szabad se túl mélyre, se túl magasra ültetni.
  • Ültetés előtt, ha a növény igényli, vágjuk kissé vissza a növény gyökereit.
  • Az oltás helye egy másik fontos szempont a gyümölcsfák ültetésénél. Az oltásnak az irányát mindig az uralkodó széljárással ellentétes oldalra kell beállítani, és az oltás helye kb. egy tenyérnyire kell legyen a földtől.
  • A kis fa gyökerét óvatosan rázogatva kezdjük feltölteni a gödröt földdel, nehogy megsérüljön a növény. A fellazított talaj tömörítése érdekében öntözzük meg a növény földjét. Miután a víz nagyrésze beszívódott az altalajba a maradék földet ráhúzhatjuk a növényre.
  • A fellazított és visszatömörített földet a lábunkkal óvatosan tapossuk meg (ne túl erősen), nehogy kárt tegyünk a fánk gyenge gyökérzetében.
  • Hogy védelmet biztosítunk a számára a tél viszontagságai ellen a frissen elültetett gyümölcsfánk köré helyezzünk komposztot, fakérget vagy bármilyen más mulcsoló anyagot.

 

Szabadgyökerű gyümölcsfa ültetése - Megyeri Szabolcs kertészmérnök

értékelés