-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Általános gondok a papaja termesztése során
Már volt szó a leggyakoribb problémáról, a gyökérrothadásról a túl sok öntözésnek köszönhetően. Ha hideg van, tartsuk a papajánkat szárazon. Ha olyan helyen lakunk, ahol nagy esők vannak, akkor nem tehetünk túl sokat ellene, így számítanunk kell rá, hogy elpusztul egy pár érett papaja fa. A fiatalok túlélik, így ha több papajánk van ez nem jelent gondot, mert valahol úgyis lesz egy virágzó fánk.
Az erős szelek szintén hozzájárulnak a papaják elpusztulásához. Mivel a papajáknak nagyon sekély gyökérrendszerük van, amint idősödnek a teher a tetejükre nehezedik, így könnyen kidőlnek. A megoldás az, hogy rendszeresen új növényeket ültetünk.
Aztán ott vannak a madarak, a repülőkutyák, az oposszumok... úgy tűnik minden és mindenki szereti a papaját. Ebben az esetben az egyetlen megoldás az, ha korán leszedjük a gyümölcsöket, amikor azok elkezdenek színt váltani. Jól megérnek leszedve is.
Amúgy, ha nagyon magasan van egy vagy több igen ízletesnek ígérkező papaja, és túl lusták vagyunk ahhoz, hogy létrákon mászkáljunk, le is vághatjuk a fát, úgy 60 cm-re a talajtól. Néha megöli őket ez a drasztikus metszés, de van úgy, hogy visszanőnek, és több törzset növesztenek. Így több gyümölcsöt szedhetünk és olyan helyt nő, ahol könnyedén el tudjuk érni. A papaját a száraz évszakban ajánlott visszavágni, mert a törzse üreges, és ha megtelik vízzel, elrothad. Megvédhetjük az esővíztől azáltal, hogy letakarjuk egy műanyag zacskóval vagy egy edénnyel. A meleg, nedves idő segíti a rothadást.
A papaják sokfajta vírust és betegséget elkaphatnak, amelyeket a szívó rovarok hordoznak. Ezek a problémák akkor jelentenek nagyobb gondot, amikor a növények már amúgy is küzdenek, például a nedves idő miatt. Talán nem éri meg aggódni és bajlódni a betegségekkel, inkább csak ültessünk új papajákat. A fiatal, életerős növények ellenállóbbak a rovarokkal és a betegségekkel szemben. Mindig ültessünk újakat, és csak a legjobbakat hagyjuk nőni. A korábban említett ültetési módszer és a rendszeres ültetés a legjobb módja annak, hogy egész évben legyen papajánk.
Mindig tartsuk meg a legegészségesebb és legfinomabb magokat a saját termésünkből, így idővel kifejleszthetjük a tökéletes papaját.
Hogyan termesszünk papaját hidegebb éghajlatokon?
Olyan helyeken, ahol hosszú, meleg nyarak vannak, dísznövényként lehet nevelni a papaját. Ebben az esetben bent kell elültetni egy cserépben, hogy ezzel is időt nyerjünk. Aztán ültessük egy napsütötte fal mellé és élvezzük a trópusi hatást. Ilyen körülmények között azonban nem valószínű, hogy teremni fog. Egy másik lehetőség az, hogy egy hatalmas cserépbe ültetjük és télen egy melegházban tartjuk, de még így sem biztos, hogy ehető gyümölcsöket terem. De azért egyéves dísznövénynek nagyszerűen mutat.