-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A körtét (Pyrus communis) kevesebbszer kell permetezni, mint a barackot, szilvát vagy az almát. A fa koronaformája egyszerűen alakítható (legtöbbször az a célunk, hogy a kis kertben is jól érezze magát). Napos, jól szellőző helyre, közepes termékenységű, jó vízáteresztő-képességű talajra telepítsük. Ha önmeddő (önmagát beporozni képtelen) fajtákat telepítünk, gondoskodjunk arról, hogy a pollenadók egy időben virágozzanak fáinkkal. A körtét teljes érettség előtt kell betakarítani. Ha túl korán szedjük le a termést, akkor még nem elég nagyok, kevésbé édesek és íztelenek a gyümölcsök. Ha túl későn szedjük le, akkor gyorsan érik a gyümölcs és kövecses szerkezetű lesz.
A körtéket károsítók
A körte levélbolha (Psylla sp.) a leveleket a sejtnedvek szívogatásával károsítja. A levélbolha váladéka (ragadós mézharmat) a leveleket és a termést is befedi, ezen fekete korompenész képződik. A körte levélbolha károsításának eredményeként satnyulnak a levelek. A károsítást megakadályozhatjuk a körtefa növekedésének korlátozásával, ha csak mérsékelten öntözzük és trágyázzuk a fát. A virágzást megelőző kétszeri olajos (pl. vazelinolaj) permetezéssel késleltethetjük a kártevők tojásrakási ciklusát.
A tűzelhalást (Erwinia amylovora) baktérium okozza. A károsított szövetek először vizenyősek lesznek, majd gyorsan elszáradnak végül pedig megfeketednek (ezért nevezik tűzelhalásnak - na meg azért, mert a fertőzés úgy terjed, mint a futótűz). A fertőzési ponttól kezdve a betegség az ágban egyre mélyebbre hatol. Ha egyszer megfertőződik a fa, azonnal le kell vágni a beteg ágakat és el kell égetni. 20 cm-rel a beteg hajtásrész alatt kell visszavágni a hajtásokat. Permetező szerekkel nem tudjuk megakadályozni a betegség tovább terjedését az ágakban. Vegyi védekezésre a rügypattanás előtti, réztartalmú szerekkel történő permetezés javasolható.
A körte mikoszferellás levélfoltossága (Mycosphaerella sintina) esetében először apró bordó-fekete foltok jelennek meg a levélen és a gyümölcsön. A foltok fokozatosan növekednek, végül 5 mm átmérőjű barna körökben elhalnak és kitöredeznek a szövetek. A foltok közepében apró, fekete, hólyagszerű képződmények jelennek meg. A levélfoltosság ellen folyamatos permetezéssel védekezhetünk (pl. rézoxiklorid, rézszulfát hatóanyagú vegyszerekkel), amit az első levelek megjelenésekor kell kezdeni és júliusban is folytatni.
Növényeinket támadó betegségek - védekezés >>