-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A banán gondozása
Mivel a banánok elhajlanak a nagy szélben, védjük meg és tápláljuk őket, illetve öntözzük megfelelően, és akkor nem lesz gond. Ezen kívül a banánoknak nincs szükségük sok gondozásra. Csak arra kell figyelni, hogy néha levágjuk az elhalt leveleket és a halott növényeket. Nagyobb gyümölcsöket teremnek, ha eltávolítunk minden szükségtelen hajtást, és csak a legjobbakat hagyjuk meg (minden életerős növényen hagyjunk két hajtást).
Azok a legjobb hajtások, amelyeken kis, lándzsa alakú levelek vannak, és NEM az aranyosak, amelyeknek kerek leveleik vannak! Miért? Mert azoknak a hajtásoknak, amelyeket még mindig az anyjuk táplál, nincs szükségük fotoszintézisre, így nem kell nagy leveleket hajtaniuk. Egy olyan hajtás, amelyről az anyanövény jól gondoskodott jobb gyümölcsöket hoz majd, és erősebb lesz, mint az, amelyiknek harcolnia kellett az életben maradásért.
Egy érett gyümölcs gondoskodik magának talajtakarásról. Csak dobjuk le a leveleket és a törzseket a földre. Azonban más növényeket is ültethetünk a banánok alá, amelyek mulcsról gondoskodnak (pl. manióka, édesburgonya, krotalária).
Néha azért még tápláljuk egy kicsit, hogy visszajutassuk mindazt a tápértéket a talajba, amit a banánok kiszedésével kiveszünk belőle. A trágyát tegyük közel a tövéhez, mert a banánnak nincs nagy gyökérrendszere.
A banán növény gyümölcse
Az első virágok az ültetés után kb. hat hónappal jelennek meg, az időjárástól függően. Hagyjuk a leveleket a növény körül, különösen azokat, amelyek megvédik őket a nap égető sugaraitól!
Amint a lila virágok szirmai lehullnak, mindegyik szirom alól kibújik egy-egy fürt banán. 4-12 vagy még ennél is több banánfürt jelenhet meg. Aztán, a következő szirom alatt parányi kis banánokat látunk, ezek a hímnemű gyümölcsök. A hímnemű gyümölcsök elszáradnak és lehullnak, csak a száruk marad meg, és ha hagyjuk nőni, végül elérik a földet.
Az a legjobb, ha leszakítjuk a virágokat, kb. 15 cm-re a nőnemű banánok alatt, így a növény az energiáját és az erőforrásait a nagy banánok növesztésére fordítja, és nem a hosszú szárak fejlesztésére. A nagy termelők az alsó nőnemű banánok közül is leszednek egy párat, hogy a megmaradt banánok nagyobbra nőjenek.
Ezután, türelmesen kell várni még legalább két hónapig.
Lehet, hogy meg kell támasztani a banánfürtöket, mert nagyon nehézzé válnak, ilyenkor könnyen letörhetnek, és az egész növényt is magukkal húzhatják. Egy hosszú karó, amelynek a vége U alakban áll, megfelelő támasz számukra. De egy hosszú deszka vagy rúd is megteszi.
A banánok akkor érettek, amikor az élei is szépen kiformálódtak, és a végükön levő kis virágok megszáradtak, és könnyen le lehet szedni őket. Amint elkezdenek fejlődni nagyon hamar megérnek, gyorsabban fognak érni, mint ahogyan megehetnénk vagy felhasználhatnánk. Szóval a felsőket hamarabb levághatjuk, és napos helyen tarthatjuk. Fel is lehet akasztani valahova a teljes fürtöt, ha meg kell védeni a madaraktól vagy más tolvajoktól, de akkor az összes banán egyszerre fog megérni!
Elrakhatjuk a banánt későbbi használatra (sütésre vagy főzésre), ha meghámozzuk és lefagyasztjuk. Ha nyersen szeretnénk enni, akkor hámozzuk meg, vágjuk ketté hosszában és szárítsuk meg.
Amint leszedtük a gyümölcsöket a növény többi része hamar elpusztul. Vágjuk le a földig, szórjunk rá egy kis trágyát és hagyjuk, hogy kinőjenek az új hajtások, miközben mi a banánokat fogyasztjuk.
Tanács: A nagy termelők használnak fürt takarókat (műanyag zacskókat húznak a fürtökre, amelyeknek mind a két végük lyukas, majd a tetejét összekötik), hogy megvédjék a banánokat a betegségektől, a rovaroktól, a megperzselődéstől és a fosztogatóktól. Ezeket beszerezhetjük üzletekből vagy kérhetünk egy termelőtől.
Ez nem feltétlenül szükséges. Ha a madarak meg is esznek egy párat, még akkor is marad elég nekünk, a tyúkoknak, a kutyának, a barátoknak és az ő családjaiknak, sőt még marad lefagyasztani és megszárítani való is. Szóval miért ne hagynánk, hogy a madarak is "kiegyék" a részüket belőle!