Együk a spárgát! - gyors receptek

5
Együk a spárgát! - gyors receptek
Ha május, akkor spárgaszezon: ilyenkor a legfinomabb és a legolcsóbb a spárga. A tisztességes zöldségkedvelő ilyenkor lecsap, és megszabadítja a zöldségest a készleteitől.

A legtöbb piacon rábukkanhatunk a teljesen fehér - más néven halványított - vagy zöldes-lilás spárgacsokrokra. A spárga legfinomabb része a zsenge spárgahajtás, vagyis a síp, amelyből a rövidebb, tömzsibb formájút érdemes választanunk. A spárga gyakran mint előétel kerül asztalunkra, lágy vajjal vagy ízletes mártással leöntve, esetleg levesként vagy zöldségköretként. Így is nagyszerű, de miért ne próbáljunk ki néhány új, izgalmas változatát? Jó, ha tudjuk, hogy a spárga kiváló étrendi hatással rendelkezik: alacsony a szénhidráttartalma, viszont magas a B-, és C-vitamin-tartalma, összetevői miatt különösen ajánlott várandós mamáknak, fogyókúrázóknak.

A spárga régóta ismert afrodiziákum, ezért elsőként két fő részére gyorsan összedobható könnyű receptet ajánlunk.

Párolt spárga serpenyős csirkével, fetával és chilivel

Hozzávalók 2 fő részére: 1 csokor zöld spárga, 2 ek. olívaolaj, 50 g csirkemell, feldarabolva, 10 deka feta sajt, 8 szem koktélparadicsom, elfelezve. Az öntethez: 2 ek. olívaolaj, ek. fehér borecet, 1 gerezd fokhagyma, felaprítva, 1 chilipaprika kimagozva és felaprítva, 2 ek. édes chiliszósz, só, bors.

Elkészítés:
1. Mossuk meg a spárgát, majd a rügyekkel ellentétes végét kurtítsuk meg úgy, hogy a maradék már ne legyen fás. Zöldséghámozóval húzzuk le a héját alulról felfelé, oly módon, hogy a pikkelyes rügyet hagyjuk sértetlenül. A sípokat vágjuk hosszában félbe és lobogó víz fölött, lefedve gőzöljük 3-6 percen keresztül.

Párolt spárga serpenyős csirkével, fetával és chilivel

Párolt spárga serpenyős csirkével, fetával és chilivel


2. Hevítsünk fel az olívaolajat egy teflonserpenyőben, és pirítsuk meg a felaprított és sóval, borssal fűszerezett csirkecsíkokat. Oldalanként 2-3 percig süssük, amíg aranybarnára nem pirulnak.
3. Keverjük össze az öntet összetevőit
4. Vegyítsük össze a párolt spárgát a sült csirkével, a feta sajttal, a koktélparadicsommal egy méretes salátástálba, végül csurgassuk rá a csípős szószt. Pirítóssal vagy sült krumplival tálaljuk.
Tipp: kész grillcsirkével is helyettesíthetjük a csirkemellet.


Spárgás-sonkás penne

Hozzávalók 4 fő részére: 15 db spárgasíp, csomag (400 g) penne, vaj, 8 szelet pármai sonka, darabokra vagdosva, 3 evőkanál tejszín, fekete bors, parmezán.
(Akik ennél is több egészségre vágynak borsóval és cukkinivel is feldobhatják még a receptet)


Spárgás-sonkás penne

Spárgás-sonkás penne

Tegyünk fel vizet a tésztának, és a dobozon lévő utasítás szerint főzzük meg. Az előzőekhez hasonlóan tisztítsuk meg és pároljuk meg a spárgát, majd tegyünk rá egy kanál vajat. Ha a tészta megfőtt, csöpögtessük le, majd tegyük egy olivával kikent edénybe, adjuk hozzá a spárgát, a sonkát, a tejszínt, és melegítsük össze. Forrón tálaljuk, friss parmezánnal meghintve.


Miért egészséges a spárga?

A spárgát korábban a népi gyógyászatban első sorban fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre használták. A spárgát manapság főként értékes és magas tápanyagtartalma miatt kedvelik, nagyon gazdag K-, C-, A-, E-, B-vitaminokban és folsavban, valamint biztosítja szervezetünk számára a szükséges fehérjét, mangánt, foszfort és rostot. Ezen kívül még számos más nyomelem és ásványi anyag is megtalálható benne, többek között magnézium, cink és vas.

Azonban nemcsak szervezetünk egészségének megőrzéséhez járul hozzá, hanem tökéletesen alkalmazható különböző betegségek természetes orvoslására is. A spárga hatékony vízhajtó, jól alkalmazható húgyúti fertőzések és felfázás esetén is, valamint tisztítja a vesét és kiváló a vesekövek feloldásában is. Azonban nem csak vesénket, hanem vérünket is tisztítja, ezáltal bőrünk szépségéhez és egészségéhez is sokban hozzájárul.


A spárga hatékony vízhajtó

A spárga hatékony vízhajtó

A spárgában található folsav bástyaként védi szívünket és érrendszerünket, rendszeres fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Szakértők szerint napi 400 mcg folsav bevitele évente akár 10 %-kal is csökkentheti a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.

A réz semlegesíti a szervezetben zajló káros oxidációs folyamatokat, így lecsökkenti a különböző daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. A folsav hiánya az egyik leggyakoribb vitaminhiány, általános rossz közérzetet, fáradékonyságot és koncentrálóképesség hiányát is okozhatja. Ezen tünetek kialakulását szintén megelőzhetjük elegendő mennyiségű spárga fogyasztásával.

Mivel gazdag kálciumban, hatékony fegyvernek bizonyul a csontritkulás ellen is.
Fogyasztása kismamáknak különösen ajánlott, mivel segít megakadályozni a születési rendellenességek kialakulását, többek között például a velőcső elzáródását. Így tanácsos már a terhesség előtt, illetve korai szakaszában lehetőleg minél több spárgát fogyasztani, remek természetes alternatívája, illetve kiegészítője lehet a különböző gyógyszertári terhességgyógyszereknek.

A spárga hatékonyan alkalmazható szépségünk megőrzésében is

Segíthet akár olyan bőrhibák kiküszöbölésében is, mint például a pattanásosság vagy ekcémák, hiszen a nyersen fogyasztott spárga vagy spárga lé a vér lúgosítása révén jó hatással van ezen problémákra. A B-vitaminban található riboflavin pedig a körmök és hajunk szépségéhez járulhat hozzá, erősítve és élettel telivé varázsolva azokat. Mivel gyorsítja az anyagcserét és az emésztést, így bátran fogyaszthatjuk diétázáskor, kitűnő fogyókúrás menü készíthető belőle. Kiemelkedő cinktartalmának köszönhetően erősíti a kötőszövetek és az erek falát, serkenti az agy működését, valamint hozzájárul körülbelül 300 enzim felszívódásához. A népi gyógyászat pedig fontos afrodiziákumként tartja számon, hiszen kitűnően ellensúlyozza, korrigálja a cinkhiány okozta libidócsökkenést.

értékelés