Készítsünk gyertyát karácsonyra! - akár tojáshéjból

Készítsünk gyertyát karácsonyra! - akár tojáshéjból
Egy szép gyertyának mindenki örül. És ha mi készítjük, akkor még személyesebbé tehetjük az ajándékot. Készítsünk színes és illatos gyertyákat! Megmutatjuk, hogyan! 

A kreatív boltokban ma már minden kelléket be tudunk szerezni a  házi készítésű gyertyánkhoz. De ha mégsem, akkor a régi gyertyáink is tökéletesen alkalmasak az "újjászületésre".

 

Gyertyakészítés otthon


Nagyon sokféle formát lehet kapni műanyagból:  kúp, henger, téglalap, kocka, gömb stb alakút. De ha nincs, megteszik az üvegformák, konzervdobozok, minden, ami ötletes lehet gyertyaként is.

Szükséges alapanyagok:

  • gyertya viasz
  • gyertya házilag
    gyertyaöntő formák
  • kanóc
  • zsírkréta
  • termések
  • fűszerek
  • illóolajok
  • lábos

 

Elkészítése:

 

 

tojásgyertya

 

A viaszt - egy tartóban - forró vízzel teli edénybe állítjuk, és lassú tűzön felolvasztjuk. Egy tetszőleges formába (lehet konzervdoboz, üveg, üvegpohár, műanyag, még dióhéj, vagy tojáshéj is) beleállítjuk a kanócot, majd  ráöntjük az olvadt viaszt. Ezután megvárjuk, míg megdermed. Ha nem vettünk viaszt, akkor az is tökéletes, ha összegyűjtjük a leégett, használhatatlan gyertyacsonkokat és azokat olvasztjuk fel.

Arra kell csak ügyelni, hogy ne legyen túl forró a viasz, amit a formába öntünk, nehogy eldeformálja a formánkat, ha az olvadékony anyagból van. Hagyjuk szikkadni a viaszt, és ha kihűlt, akkor könnyen eltávolítható a formából. Ha nem akarjuk kiszedni a formából, akkor még egyszerűbb a dolgunk.

 

Színek, illatok, minták


Ha a viaszt egy kis darab zsírkrétával összeolvasztjuk,  olyan színűre alakíthatjuk, amilyenre szeretnénk. A felolvasztott viaszba illatcseppeket és illatos terméseket - fahéj, szegfűszeg, ánizs -, vagy kagylókat, csigákat, alma- és narancskarikákat, -  is tehetünk. Készíthetjük csak a tetején, teljes térfogatában vagy rétegesen is a díszítést. Pöttyös, vagy csíkos gyertyát alakíthatunk, ha többféle színű viaszt készítünk, és azokat összeöntjük: az első színt öntsük az edénybe, hagyjuk megdermedni, majd jöhet a következő szín.
A pöttyös mintázatnál a kiválasztott színt az alapszínhez kell csorgatni.
Állíthatunk a saját gyertyánk közepébe méretre vágott hagyományos gyertyát is, amely köré létrehozzuk az újat, így a kanóc hiánya sem lehet gond.

 


Kész gyertyánkat masnival, ünnepi szalaggal is dekorálhatjuk. Divatos a csavaros befőttes üvegekbe öntött gyertya, és a dekor-matricákkal feldobott gyertyaformák is.

A félig kihűlt viaszt - gumikesztyűben, hogy ne maradjon rajta ujjlenyomat - kézzel is megformázhatjuk. Szobrokat, érdekes formákat alakíthatunk ki egy kis ügyességgel.  Ha ajándéknak szánjuk, akkor egészen biztosan mindenki örülni fog!

értékelés