Török angóramacska: a ritka és különleges cicafajta
Csillogó szemei, selymes bundája és eleganciája teszi igazán különlegessé a török angóramacskát. RÉSZLETEK
Kedves Szakértő!
A kertünket teljesen ellepték a vándorpoloskák. Elkeserítő. Tavaly kezdődött az invázió. Eddig próbáltam összeszedni, de annyian vannak, hogy nem győzöm, pedig csak egy kisebb konyhakertről van szó. Mindent megmásznak és szeretnek (szőlőt, rukolát, kukoricát, bármilyen dísznövényt, uborkát, málnát, epret, mángoldot, krumplit, még a borostyánt is), petéznek, "millió számra" kelnek ki.
Idén megjelent a címeres poloska, bogyómászó poloska és a csíkos pajzsospoloska is nagy számban, eddig elvétve találkoztam velük. Az is baj, hogy én hiába irtom a vándorpoloskát, ha más nem a környéken. Nagyon ügyesen repülnek. Sok helyről hallom, hogy megjelentek máshol is. Arra lennék kíváncsi, hogy vajon biogazdaságban mit tesznek ellenük, mert ott gondolom, hogy már nem járható út, hogy összeszedik, ahhoz túl nagy a terület.
Illetve, hogy a vándorpoloska a nagyüzemi gazdaságban mekkora problémát okoz és bárki Magyarországon foglalkozik-e azzal, hogy mit lehetne ellenük tenni. Az oldalukon azt olvastam, hogy csak vegyszeres védekezés lehetséges (mi nem szoktunk permetezni).
Üdvözlettel: Kati
A vándorpoloska lárváját parazitálja a Trichopoda pennipes nevű fürkészlégy, petéjét pedig a Trissolcus basalis nevű fürkészdarázs, melyeket Ausztráliában elterjedten használnak biológiai védekezésre. Vegyszermentes technológiaként Kaliforniában alkalmazzák a „csalinövényeket”. A paradicsom mellé a vándorpoloska által kedvelt pillangós növényeket, lóbabot, babot vetnek. A csalinövényt még azelőtt szükséges a területről eltávolítani, feltakarmányozni, mielőtt azon a lárvák szárnyas poloskává válnak és betelepednek a megvédendő paradicsomra.