Vegyes kerti kérdések

Paradicsom palántáim egyik napról a másikra elpusztulnak. Mit rontottam el?

Jelleg Betegség
Kérdező laberag
Szakember Édenkertész

Kérdés

Már évek óta veteményezem, és a kiültethető, palántból kelő növényeket ilyenkor szoktam magból elülteteni. Tavaly és az idén érdekes dolog történt: amikor a palántocskáim kb. 2 hetesek, a száruk a föld közvetlen közelében elsorvad egy 5 mm-es szakaszon, és másnapra meghalnak. Mi lehet az oka, és hogyan tudok megszabadulni ettől a "kórtól"?

Válasz

Kedves Érdeklődő!

Jó lenne egy fénykép, de elképzelhető, hoyg palántadőllésel állunk szemben.

A palántadőlés már itt az oldalon is több cikkben említésre került, de részletesen magáról a betegségről még nem írtam. A sűrűn vetett palántaállományban nedves, meleg körülmények között fellépő betegség. A zöldségfélék - káposzta, paradicsom, paprika, retek, zeller stb.  és a dísznövények  palántáinak gyökérnyakán fekete elszíneződés látható és a nyakrész beszűkül.  A gyökér és a szár megpuhul, elpusztul a palánta.

Ezt a nagy károkat okozó betegséget  több gomba (Pythium spp., Rhizoctonia s., Alternaria a., Fusarium spp.) együttesen okozzák. A kórokozók többsége a talajból fertőz, de némelyik a maggal is  terjed.  Fejlődésükhöz  nedvesség, magas páratartalom és magas hőmérséklet  szükséges. Ezek a gombák a talaj felső sekély rétegében szaporodnak,  kedvező  feltételek  között nagyon gyorsan. Ha a föld felső rétege száraz, nem tudnak kifejlődni, tovább terjedni.

Hatására a szép erős magoncunk egyik napról a másikra elfekszik, és a szára feltűnően elvékonyodott, esetleg barnás színűvé vált, elnyálkásodott. Ha ez a gombás betegség megjelent, sokkal nehezebb a megállítása, mint a védekezése ellene. Vannak szabályok, melyeket ha betartunk, jó eséllyel indulhatnak a magoncaink.

- jó vízelvezetés biztosítása. Ha a növénykék sokáig állnak a vízben, állandóan nedvesen  vannak, a gombás megbetegedések könnyebben megjelennek.

- túl nedves és meleg.

- túl magas páratartalom. Miután kikeltek a magok, megjelentek a sziklevelek, csökkentsük a páratartalmat. Egy kis fokozatra állított ventilátor ilyenkor nagy segítséget jelent. Az állandó légmozgástól hamarabb felszáradnak a magoncok.

- fényhiány. Gondoskodnunk kell a megfelelő fényről.

- tiszta ültetőközeg. Sok esetben nem fordítunk kellő figyelmet a steril ültetőközegre. A kerti föld továbbnevelésre alkalmas lehet, de a palántáinknak nem biztos, hogy megfelelő.

- steril homok, vagy apró kavics. Miután a magokat elvetettük, finoman szórjunk rájuk tiszta homokot, vagy apró szemcséjű zúzott követ. A homokon, köveken hamar lefolyik a nedvesség, így a növények szára is hamarabb szárad meg.

- megelőzés. Naponta kamillateával spricceljük meg a növénykéket, vagy ültetéskor a talaj felszínére szórhatunk őrölt fahéjat vagy őröl faszenet (hűtő szagtalanítója). Gombás megbetegedések megelőzésére mindegyik szer hatásos.

- vegyi védekezés. Dithane M45 2%-os oldatával való beöntözés.

- biológiai védekezés a palántadőlés ellen: a palánta nevelőágy talaját öntözzük zsurlóteával.

Bővebben: A paradicsom palánta betegségei

Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Még több kérdés és válasz »