Fűszerek, zöldségek, gyógynövények

Kaliforniai paprika terméseken barna foltok jelentek meg, valamint ráncosodik, felpuhul a temés...

Jelleg Betegség
Kérdező imcsi6
Szakember Édenkertész

Kérdés

Tisztelt Édenkertész!

Mellékelek két fotót a kaliforniai paprika termésemről. Sajnos, mint látható valamilyen betegség támadhatta meg, hiszen a terméseken barna foltok jelentek meg, valamint ráncosodik, felpuhul a temés, ami egy -két nappal korábban még teljesen kemény (egészségesnek tűnő). A palánták alsó levelei is elkezdtek sárgulni. Mi lehet ennek az oka? A nagy hőség?

Rendszeresen öntözve vannak (esténkét kb. fél órát). Öntözéskor csak a talajt szabad locsolni? Nem a paprikatermésekre keülő víz lehet a gond? Valamilyen vitaminnal lehet-e a helyzeten segíteni, vagy vegyszeres beavatkozásra van szükség? Kérem sürgős válaszukat, mert 20 tő paprikám van, és mindegyiken 3-4 db, szeretnék minél többet egészségesen leszüretelni. Köszönetel Fekete Imre, Sopron

Válasz

Kedves Érdeklődő,

 

jó lett volna egy kép a magházról is, de talán Kolletotrichumos bogyófoltosság lesz a gond.
Kórokozó: Colletotrichum spp.

A betegség előfordulása, fontossága:
A paprika fertőzését a Colletotrichum nemzetségbe tartozó számos faj okozhatja. Narancssárga, egysejtű konídiumokat képez a növény szaporítószerveiben, a bőrszövet (epidermis) alatt. A konídiumok kiszabadulnak, ha ezek a szervek nedvesek. Ez a betegség a nedves körülmények tipikus betegsége, mert a konídiumoknak magas páratartalomra van szükségük ahhoz, hogy csírázzanak (a sok öntözés is kedvez nekik)

Tünetek, összetéveszthető betegségek, elváltozások:
Tipikus tünet az érett bogyókon megjelenő 3-4 cm átmérőjű, kör alakú foltok. Először ezek a sebek vizenyősek, ezt a lágy elhalásos (nekrotikus) sebek szakasza követi. A sebek behatolhatnak a termésbe, és a magok is megfertőződhetnek. Amikor a páratartalom magas, általában narancssárga spóra-tömegek jelennek meg, amelyek koncentrikus gyűrűket képeznek.

A kórokozó életmódja:
Ezt a kórokozót az előző kultúra növénymaradványai és magok közvetítik. Amikor a hőmérséklet kb. 25 Celsius fok, nagyon esős körülmények között, vagy esőztető öntözés esetén a betegség kifejlődik. Ilyen körülmények között a fiatal termések megfertőződnek, és a betegség tünetei az érett termésen jelentkeznek.

Védekezés
a) Kémiai védekezés
magok fertőtlenítése
réztartalmú vegyszerek alkalmazása
ajánlott hatóanyagok: mancoceb, kaptán, krezoxin-metil, propineb
b) A kultúra művelése, gondozása
vetésforgó alkalmazása
genetikus ellenálló képességgel rendelkező fajták használata (Greenleaf, 1986)
a magas páratartalom és a magas hőmérsékletek elkerülése.

Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Még több kérdés és válasz »