Szélmalmok titka
Megéri szélkerékkel áramot termelni? Vajon mennyire káros a természetre a 78 méteres rotorok telepítése? A videófelvételeken ennek néztünk utána.

Az első szélmalmok Magyarországon a török hódoltság után épültek.

Az 1800-as évek végére már több mint 800 működött belőlük, legtöbb az Alföldön: elsősorban vízszivattyúzásra és terményőrlésre használták őket.

Mi a Kisalföldön, Újrónafőn jártunk, ahol három áramtermelő szélerőmű forog éjjel-nappal (különösen akkor, ha fúj a szél). Magyarországon jelenleg összesen 27 hasonló "szélgyár" működik.



  • Hangos a szélkerék? Hallgasd csak!
    Az Újrónafői szélerőmű 78 méter magas, a rotor 48 méter átmérőjű
  • 800 kilowatt energiát termel, amivel kb. 750 család éves szükségletét elégíti ki
  • 220 millió Ft-ba került

A szélenergia környezetbarát, károsanyag-kibocsátás nélkül működő megújuló energiaforrás, viszont sokkal drágább, mint például az atomerőművekben termelt villamos energia. A szélenergiát leginkább elektromos áram formájában hasznosítjuk, emellett az újkori mezőgazdaság többféleképp is bevethetné:

Hangos a szélkerék? Hallgasd csak!

Szélkerekes érdekességek:

  • Környezetvédők optimista becslései szerint 2030-ra a szélenergia adja majd a világ elektromos áram előállításának mintegy 30 százalékát (jelenleg 0,5%-nál tartunk).
  • Állítólag a tengerpartokon akkora szélenergia-kapacitás van, amely képes lenne fedezni Európa teljes villamosenergia-igényét.
  • A tengerpartra telepített szélmalmok megtizedelhetik egyes költöző madarak egyedszámát, ha azok épp a vonulásuk útjába esnek. Elsősorban a fiatal madarak az áldozatok, mert röptük még bizonytalan és nincsenek tapasztalataik.

A videót a LIONS Média készítette dr. Kukla Miklós közreműködésével.

értékelés