Sisakvirág, a mérgek királynője a kertünkben

5
Sisakvirág, a mérgek királynője a kertünkben
Pompás megjelenése és a növény minden részében megtalálható méregenyag miatt kaphatta e félelmetes elnevezést a sisakvirág.

Aconitum napellus L. – Kék sisakvirág

Szubalpin, Európa magashegységeiben élő faj, hazánkban nemesített változatát kertekben is ültetik. 0,5-1,5 m magas, felálló szárú, bokros  évelő növény. Gyökerei répaszerűen vastagodottak, húsosak. Szára csupasz vagy gyengén szőrös, levelei tenyeresen szeldeltek. sötétzöldek. Virágzata tömött fürt, az egyes virágok sisakszerűek, kék színűek. Termése tok, magvai fénylő feketék.

Évelőágyba, erdőszegélyre félárnyékos helyre ültethetjük, árnyékliliom (Hemerocallis sp.), tollbuga (Astilbe sp.), tündérfürt (Arunkcus) magas évelők társaságába.

blue-aconite-3632728_1280

Kék sisakvirág

Aconitum vulparia - Farkasölő sisakvirág

Hazai erdőkben - főleg a dunántúlon - is előforduló védett fajunk. 60-120 cm magas, halványzöld a fonákon szőrös, szeldelt levelekkel. Sárga virágai fürtben állnak, a termése tok, melyben az érett magvak feketék. Jellegzetes méreganyagokat tartalmaz, ami miatt a sisakvirágot a mérgek királynőjének nevezték, melyhez számos mítosz és legenda fűződik.


Legendás gyilkosságok sisakvirággal

Medea Theseust sisakvirág-kivonattal mérgezte meg, ahogy Néró pedig Claudiust. A hagyomány szerint Rómeó is sisakvirággal mérgezte meg magát a drámában. Shakespeare Macbeth-jében a boszorkányok főzetét farkasfognak hívják, ez arra utal, hogy a sisakvirág-kivonatba mártott nyíl farkasölő.

4705964536_cefca539ab_b_01

Farkasölő sisakvirág - Virágai halvány sárgák, a sisak 2-3-szor hosszabb, mint széles

Hogyan hat a sisakvirág mérge?

Felnőtteknél 1-2 g sisakvirággumó halálos mérgezést okozhat. Az akonitin az érző- és mozgató idegvégződésekre, a központi idegrendszerre gyakorol izgató, majd bénító hatást. Kisebb dózisban bradikardia, vérnyomásesés lép fel, magasabb dózisban (0,1 mg/ml) pozitív inotróp hatású, majd tachikardia, aritmia lép fel, végül szívbénulás. Az akonitinmérgezés jellemző tünetei a szervezetbe jutás után már 10-20 perc múlva jelentkeznek. Égető érzés a szájban, bizsergés a kéz- és lábujjakban, mely később a teljes testfelületre átterjed, a testhőmérséklet csökken, didergés, borzongás, hideg verejtékezés jelentkezik. Emellett émelygés, hányás, hasmenés, gyakori vizeletürítés. A légzés lelassul, szabálytalanná válik, szív aritmia és tachikardia lép fel, a pulzus szabálytalan, a vérnyomás csökken. Látási zavarok és fülzúgás alakul ki. Feltűnőek az erős fájdalmak a végtagokban. A halál a testhőmérséklet teljes leesése után kb. 6 óra múlva szív-, vagy légzésbénulás következménye. (Forrás: tankonyvtar.hu)

Hazánkban előforduló védett sisakvirág fajok még:

  • Méregölő sisakvirág (Aconitum anthora)
  • Moldvai sisakvirág (Aconitum moldavicum)
  • Karcsú sisakvirág (Aconitum variegatum)

14996651595_31c7176191_k

Karcsú sisakvirág a Zemlénben, Bükkben, Kőszegi-hegység környékén fordul elő

Virágoskertekbe ültetett sisakvirág fajok és fajták:

Bajos sisakvirág - A. x cammarum ´Bressingham Spire´

Humuszban gazdag, kissé savanyú talajú félárnyékos évelőágyak mutatós növénye. Június-augusztus között nyílnak kék, sisak alakú virágai.

Őszi sisakvirág - A. carmichaelii

Virágágyak őszi dísze, akkor nyílik, mikor kék árnyalatból már kevés van a kertben augusztus-október között.

sisakvirag_kertben

Impozáns 'Bicolor' sisakvirág

értékelés