Milyen virágokat helyezzünk el a sírkertekben?

5
Milyen virágokat helyezzünk el a sírkertekben?
November eleje sokunk számára az elhunyt szeretteink megemlékezéséről szól. Ilyenkor általában új, friss virágokkal tesszük szebbé a sírokat. Lássuk, milyen virágokat érdemes a sírkerteknél elhelyezni, amelyek a mostohább körülmények közepette is tovább megélnek!

Krizantém vagy margitvirág (Chrysanthemum)

30-50 cm magasságot is elérő bokros növény, amely a 15-18 fokos hűvös környezetet és a nedves földet szereti. Nyáron és ősszel nyílnak, de tulajdonképpen egész évben találhatunk virágzó krizantémokat.

chrysanthemums-3795005_640

Örök kedvenc a krizantém

 

Japán dérbabér (Skimmia japonica)

Az örökzöld japán dérbabér nyugodtan kiültethető a sírkertekbe is. A legismertebb és legellenállób faj a Rubella, viszont a meszes talajt egyik sem kedveli igazán. Tavasszal a vöröses bimbókból fehér virágfürtök bújnak elő. Jó észben tartani, hogy a legtöbb dérbabér a hím- és a nőnemű virágokat külön bokrokon termi, ezért ajánlott mindkettőből ültetni.

Japán-dérbabér-Skimmia-japonica
Japán dérbabér (Skimmia japonica)

 

Csarab (Calluna vulgaris)

A csarab egy 20-60 cm magasságú, sűrű hajtásrendszerű törpecserje. Nyáron sötétzöld, míg télen vöröses színben pompáznak. Virágai lilás rózsaszínuek, egyoldalú álfüzérekben nyílnak. Ez a cserje nem igényes, viszont a meszes talajt nem kedveli.

calluna_vulgaris

Csarab (Calluna vulgaris)

 

Őszirózsa (Aster)

Az őszirózsa természetesen egy ősszel virágzó növény. Több színben is megtalálható. Az őszirózsa fajták sárga közepűek, szirmaik lehetnek vörösek vagy kékes árnyalatúak. Csodálatra méltő hatást keltenek bárhová is ültetjük őket. A fajok többsége jól tűri a szárazságot; viszont inkább a napos helyeket kedvelik.

aster

Őszirózsa (Aster)

 

Az alpesi hanga vagy havasi hanga (Erica carnea vagy E. herbacea)

A havasi hanga örökzöld, kúszó törpecserje, magassága 30 centiméter. A virágok bókoló vagy harang formájúak, és rózsa- vagy világos kárminpirosak, néha fehér színben is fellelhető. Általában februártól április végéig virágzik, de ha az idő megenyhül, akkor a virágzás már korábban is megkezdődhet.

Alpesi-hanga-erica carnea
Alpesi hanga

 

Kerti árvácska (Viola x wittrockiana)

A kerti árvácska egy nagyon elterjedt kétnyári virág. A hideg időjárás nem jelent különösebb gondot számára, még a hó megérkezésével is megtartja virágát. Habár a hideget nem bánja, de a nagyon kemény teleken nem árt, ha kissé betakarjuk, így szépségében egész télen gyönyörködhetünk.

Kerti-árvácska-Viola-x-wittrockiana
Kerti árvácskák

 

Illatos barátcserje (Vitex agnus-castus)

Az illatos barátcserje körülbelül 2-3 méter magas cserje, és jó szúnyogriasztó hatásáról is ismert! Habár az illatos barátcserjét nőgyógyászati panaszok kezelésére is használják, dísznövényként is tökéletesen megállja a helyét. Lila  és illatos virágai 10-15 cm-es füzérekben nyár közepétől október elejéig nyílnak.
A barátcserje a kolstorkertek egyik gyógynövénye, és tulajdonképpen a neve is innen ered, mivel úgy tartják, hogy a növény erősen csökkenti a férfiak nemi vágyát.

Illatos-barátcserje-Vitex-Agnus-castus
Illatos barátcserje

 

Buxus

A buxus egy napjainkban eléggé elterjedt növény. Kevés költséget igényel, és egy elég szívós, télálló növény, amely főleg a meszes talajt kedveli. A megfelelő metszéssel nagyon szép sövény készíthető belőle. Napfényben és árnyékban egyaránt megél. Az utóbbi években feltűnt kártevője (puszpángmoly) miatt azonban csak akkor ültessük, ha évközben figyelemmel kísérjük és évente több alkalommal növényvédelmi kezelésben tudjuk részesíteni.

Buxus
Buxus
értékelés