-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A páfrány életciklusának leírása
Míg a legtöbb növény a magból egyenesen érett felnőtté növi ki magát, a páfrányoknak van egy közbülső állapota, az úgynevezett gametofita fázis, amely ezután érett páfránnyá nő.
A páfrányok életciklusa két fázisból áll. Az első a gametofita fázis. Ilyenkor a felnőtt növények alsó részén spórák fejlődnek. Ezek csírázni kezdenek, és kis, szív alakú, gametofitonnak nevezett nőstényekké válnak. A gametofitonok női és hím ivarsejteket egyaránt termelnek, így képesek önmagukat és másokat is megtermékenyíteni.
A páfrányok életciklusának második szakasza az érett fázis. A megtermékenyített gametofitonok úgy néznek ki, mint valami mohás hajtások. Kis idő múlva a mohás hajtásokból fiatal páfránylevelek bújnak elő. Ha közvetlen napsütés éri a fiatal páfrányleveleket, könnyen elpusztulnak. Ez azért van, mert az apró szárak nem elég erősek ahhoz, hogy elviseljék a közvetlen napsütést és kiszáradnak.
Ha a páfránylevelek megnőnek, a növénynek nagyobb esélye van a túlélésre. Amikor a levelek erezete kifejlődik, az képes elszállítani a földből a nedvességet a külső leveleknek, így a közvetlen napsütést is elviseli. Amikor a növény naggyá és éretté válik, a levelek belső részén spórák jelennek meg újból, és az életciklus kezdődik elölről.