Őszi virágok a kertben

5
Őszi virágok a kertben
A kertben áttelelő évelő növények közül talán az őszirózsák (Aster) azok, melyek a legtöbb virágot és legszebb színfoltot adják.

A hőmérséklet hűlésével, az őszi napok beköszöntével sem kell lemondanunk a kerti virág-kavalkádról. A nyár az egynyári és különféle évelő növények virágpompájával díszített, az ősz pedig az őszi sáfrány, az árvácska, az évelő őszirózsák, az ólomvirág és a krizantémok virágzásával kecsegtet.

oszirozsa

Őszirózsa - Aster sp.


A kertben áttelelő évelő növények közül talán az őszirózsák (Aster) azok, melyek a legtöbb virágot és legszebb színfoltot adják. Az árusított fajok közül az Aster dumosus, A. novi-angliae és az A. novi-belgii a legjelentősebb, illetve ezek hibridjei is sokszor árusított növények. Az utóbbi két faj fajtái többnyire magasak, 120-160 cm-t is meghaladják. Virágaik kék, lila, fehér és rózsaszín árnyalatokban gazdagon nyílnak. Az A. dumosus alacsonyabb faj, nagyjából 100 cm magasra növekszik. Virágainak színe a másik két fajhoz hasonló. A növényeket csak tavasszal érdemes visszavágni, az elszáradt föld feletti részek védik a talajszínben telelő, következő évben kihajtó rügyeket a fagytól.

teli_krokusz
Őszi sáfrány (Crocus speciosus)

 

A pampafű nyár végétől virágzik. Ez a mediterrán származású fűféle a napos, meleg kertrészeket szereti. A fehér virágzatú egyedek többnyire ellenállóbbak és erőteljesen fejlődnek. A régi fajták „fűcsomói” akár embermagasságúak lehetnek, a virágzatok 2-3 m-es virágzati szárakon díszlenek. Szárazkötészetben is jól alkalmazható a terméságazat. Ezt a növényt is csak kora tavasszal szabad 20 cm-es magasságra visszavágni. Az elpusztuló levelek védik mega növényt a fagytól és a téli csapadéktól, mely miatt megrohadhat a tő.

kikerics

Őszi kikerics (Colchicum autumnale)


A hagymások között az őszi sáfrány (Crocus speciosus) és az őszi kikerics (Colchicum autumnale) hazánkban augusztustól októberig virágzik. A sáfrány virága lila színű, míg a kikericsé élénk rózsaszínű, a nemesített fajták között fehér és rózsaszín is található. Télálló növények.

kekgyoker_01
Évelő kékgyökér (Ceratostigma plumbagonioides)

 

Az évelő kékgyökér (Ceratostigma plumbagonioides) nagyon szép és igen ritka kék színű virágokat nevel. A levegő hűlésével a levelek vörösre színeződnek, a virágzás a fagyokig folytatódik. A növény kontrasztos őszi színvilága gyönyörködteti a szemet. Az ólomvirág „tarackol”, évről évre nagyobb foltot alkot a kertben.

arvacska
Kisvirágú viola



Az árvácska a közhiedelemmel ellentétben télálló virág. Kétéves fejlődésű, a nemesítésnek köszönhetően már az ősszel ültetett palánta virágozni kezd és enyhe időben télen is bimbókat nevel. A következő évben a forróság beköszöntéig az árvácskabokor egyre nagyobb lesz és mind több virágot fejleszt. A meleg időjárással a növény magot hoz és elpusztul. Kétféle típusa van: a nagyvirágú (Viola wittrockiana) és a kisvirágú (Viola cornuta) hibridek. Az utóbbit szarvacskás árvácskának is szokták nevezni.

 

Árvácskák az őszi kertben
Árvácskák a kertben (Kertelünk Kft. referencia kert)


A nagyvirágú árvácskák a családi házak kertjeiben még kedveltebbek, mint a kisvirágúak. Utóbbiak viszont ellenállóbbak, biztosabban virágoznak és összeültetésekben plasztikus hatásuk van, ezáltal díszítő formákat könnyebben lehet kialakítani velük az ágyásokban. Éppen ezért a közterületek parkjaiban nagyobb arányban ültetetik a kisvirágú árvácskákat. Télen, ha erős fagy van, az árvácskákat érdemes takarni fenyőágakkal vagy lombbal, mert ez megvédi őket a fagytól.

A halottak napjára elterjedt cserepes krizantémokról jó tudni, hogy egy részük télálló. Őszi lombtakarással könnyebben vészelik át a telet mind a kisvirágú, mind pedig a nagyvirágú fajták. Visszavágásukra ugyancsak tavasszal kerüljön sor.


Kertelünk Kft.

értékelés