Pistike, nebáncsvirág, Impatiens 1x1

5
Pistike, nebáncsvirág, Impatiens 1x1
A nebáncsvirág (Impatiens) vagy hétköznapi nevén a pistike a nebáncsvirágfélék (Balsaminaceae) családjába tartozó virágzó növény. A kis színes virágai vidámmá varázsolják a környezetünket, tavasztól egészen szeptember végéig virít.

A törpe nebáncsvirág (Impatiens walleriana)

  • Növény típus: Évelő, hazánkban egynyári virágágyi vagy balkonnövényként tartható
  • Leírás: Puha szövetű, rövid életű növény, amely megnőve hónapokon keresztül folyamatosan virágzik.
  • Származási hely: Új-Guinea, Trópusi Afrika
  • Gondozás: Víz - és tápanyagigényes növény
  • Hőmérséklet: 10-24 °C
  • Páratartalom: Közepes
  • Fényigény: Szereti a napfányt, de a déli tűző napsütéstől óvjuk.

Erősen bokrosodó, levelei lehetnek zöld vagy barnás árnyalatúak, sarkanytyús virágai élénk színűek. Egyes fajták virágait fehér csillagminta díszíti, amitől még különlegesebb megjelenésűek. A sárga szín kivételével szinte minden árnyalatban megtalálhatóak. Kertészeti hibridejei között található féltet virágú is, melyek ugyan kevesebb virágot fejlesztenek, de annál  nagyobbat és mutatósabbat.

Taposásra érzékeny, ahol kutya van a kertben ott virágágy helyett inkább műkő edénybe, virágtálba vagy függőkosárba ültessük.

Milyen talajt szeret a nebáncsvirág?


Májustól-szeptemberig virít a pistike

 

A jó minőségű általános virágföld (olyan talaj, amely tartja a nedvességet viszont jó vízelvezetésű) megfelelő. Vizsgáld meg a vett talajt, hogy megfelelően levegőztetett-e és tegyél hozzá homokot, perlitet vagy tőzeget, ha túl tömörnek tűnik. Hagyd, hogy a növény megszokja az új földet, mielőtt elkezded újra tápoldatozni. Ha magad akarod elkészíteni a talajt, akkor keverj össze arányos mennyiségben kerti földet, durva homokot vagy perlitet és humuszt vagy tőzeget. Mindig lyukas aljú virágcserepet használj.

 

A nebáncsvirág gondozása és kártevői

  • Tartsd nedvesen a talajt és használj esővizet, ha lehet. Használj langyos vizet.
  • Tavasszal és nyáron kéthetente tápoldatozd.
  • Kárt okozhat benne a liszteske, a levéltetvekre és a takácsatkák. Mindig vizsgáld meg az új növényeket, hogy nincsenek-e rajtuk rovarok, mielőtt bevinnéd a házba vagy az üvegházba.

 

 

Hogyan szaporítsuk a nebáncsvirágot?

Magról, vagy hajtásról tavasztól késő nyárig szaporítható. A magok és a hajtások eltevésére a nedves tőzeg és perlit keverék a legalkalmasabb. Fedd le a cserepet és a növényt egy műanyag zacskóval, ami megakadályozza a nedvesség kiszivárgását. Helyezd közvetett napfényre vagy fluoreszkáló fény alá. Amint eléggé megnőtt, ültesd át a megszokott talajába.

 

Testvére az új-guineai nebáncsvirág (Impatiens hybrid)

Ugyancsak egynyáriként, esetleg szobanövényként tartható virág az új-guineai nebáncsvirág, az előző fajnál valamivel vaskosabb megjelenésű, leveleinek széle fogazott, virágai nagyobbak. Sarkanytús virágai fehér, rózsaszn, piros vagy lila színárnyalatban nyílnak.

nebancsvirag_impatiens

Levelei bordók is lehetnek

 

Félárnyékos kertbe. balkonra ültessük. Ugyancsak víz- és tápanyagigényes, óvjuk a nagy széltől, mert hajtásai ennek a fajnak is törékenyek.

nebancsvirag
Fényeszöld levelek, a levélszél fogazott


Virágok, amivel néha összekeverik a pistikét:

értékelés