-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ismerjük meg a leandert (Nerium oleander)!
A leander vagy más nevén Nerium oleander egy örökzöld növény, mely a (meténgfélék) Apocynaceae családjához tartozik. A leander fa egyike a legmérgezőbb szobanövényeknek a földön. A leandert még rózsababérnak is nevezik. Mindig meleg éghajlatú vonzó növényként határozzák meg, mely erősen illatos színes virágokat bont nyáron és ősszel.
A leander nyáron és ősszel nő, virágainak színe nagyon változatos, lehet barackszín, réz, rózsaszín, piros, lila, lazacszín, sárga, vagy fehér. Nagyon jól alkalmazkodik a szárazsághoz, ellenáll a durva szeleknek, és jól tűri a magas víz- és sótartalmú talajt. Ez a növény népszerű és vonzó látvány a part menti területeken.
A leandert széles sávon megtalálhatjuk Marokkótól Portugáliáig és a mediterrán övezetekben. Megtalálhatjuk Délkelet-Ázsiában de még a kaliforniai autópályák mentén is. Vethetünk egy pillantást a világ legmérgezőbb növényeinek listájára, hogy kiválaszthassuk, milyen növényeket termesszünk, és melyek azok, amiket inkább el kell kerülni otthonunkban és udvarunkon.
Tudnivalók a leanderről
A leander nagyon könnyen termeszthető, igen alkalmazkodó, és kevés gondozást igényel. Hetekig kibírja öntözés nélkül. A leander nagyon mérgező, a növény minden része tartalmaz mérgező vegyületeket. Ezek a méreganyagok a fa nedvében találhatóak a legnagyobb koncentrációban, ezek a bőr zsibbadását okozhatják. A mérgező virágokkal és levelekkel való enyhe érintkezés is betegséget vagy viszketést okozhat az egész testfelületen. Ültessük a leandert olyan messzire otthonunktól, amennyire csak lehet, nehogy a gyerekek megérintsék és megbetegedjenek.
Sokan ültetnek leandert a pázsitra, mert vonzó látványt kölcsönöz az udvarnak. Az ideális ültetési idő e növény számára közvetlenül a tavasz után jön el, a szeptember utáni ültetés kerülendő. Felénk a fehér leander a legnépszerűbb, ilyet találunk a legtöbb parkban és pázsiton. A levelek és virágok közötti éles kontraszt magára vonja a világ figyelmét, lehetetlen figyelmen hagyni. Még sok olyan gyönyörű mérgező dísznövény van, amely nagyon népszerű, mint szobanövény, szerte a világon.
A leander gondozása
A leandernek nagyon kevés vízre van szüksége a túléléshez. A heti kétszeri öntözés több mint elég, és bár túléli a szárazságot, ennek káros hatásai vannak a növényre, például kevesebb virágot bont, és csökken a növekedési üteme is. Ha van az udvarunkon leander, annak trágyázása segíteni fog a növekedésben és a bőséges virágzásban. Tegyünk egy komposztréteget a növény tövéhez minden tavasszal. Ha azt akarjuk, hogy a talaj hosszabb ideig megtartsa a nedvességet és ne árasszák el a gyomok, fedjük be egy 5 cm vastagságú talajtakaróval.
Használjunk olyan műtrágyát, mely egyenlő arányban tartalmaz foszfort, nitrogént és káliumot, és alkalmazzuk a szert a használati utasításnak megfelelően. Figyeljük a leandert kedvelő hernyók megjelenését, mert azok két hét alatt képesek elpusztítani a fát. Nyessük le az érintett leveleket és ágakat, a hernyókat szedjük le kézzel, és gyűjtsük műanyag zacskóba. Ha meg akarjuk ölni a hernyókat, tegyük a zacskót 24 órára fagyasztóba, vagy használjunk olyan növényvédő szert, mely tartalmaz thuringiensis bacilust. A szer alkalmazása előtt olvassuk el figyelmesen a használati utasítást, és kövessük azt.
A leander metszése
Nagyon egyszerű, a megfelelő metszés jutalma pedig egy erős, egészséges és bőségesen virágzó fa lesz. A metszésre legalkalmasabb időszak a szeptember és az október eleje. A levél fölötti csomópontoknál kell metszeni, ez az a rész, ahol az új levelek kihajtanak az ágból. Három új levél helyett három új ág fog nőni. Hagyjuk kissé megnőni az új ágakat, majd ismét nyessük le azokat is a csomópontoknál, ezzel ismét friss ágakat nyerünk. Így lesz a korona kerek és sűrű. Vigyázzunk arra, hogy az első metszést ne túlozzuk el.
A leander jól bírja az erős metszést, minél jobban lenyessük, annál virágzóbbá és sűrűbbé válik. Metszéskor viseljünk szemvédőt és kesztyűt, és általában kerüljük a kertünkben és az udvarunkon található ismeretlen gyümölcsök és bogyók fogyasztását, mert sok közülük mérgező, és egészségügyi problémákat okozhat.
Mérgező tulajdonságai ellenére a leander az egyik leggyakoribb dísznövény Európában és Amerikában. Ha vannak kicsi gyerekeink és házi kedvenceink, vigyázzunk, hogy tartsák távol magukat a leandertől.