Hogyan virágoztassuk klíviánkat?
A Clivia miniata szinte ahogy átkerült hozzánk Afrikából, ideális szobanövény a nem épp "mintagazdák" számára is. Kevés fénnyel beéri, tűri a száraz levegőt, a magas és alacsony hőmérsékletet, az elhanyagolást. Kártevője is alig van. A pangó vizet és a tűző napfényt nehezen viseli, ezen kívül szinte elpusztíthatatlan.  

A klívia a pangó vizet és a tűző napfényt nehezen viseli, ezen kívül szinte elpusztíthatatlan

 

Sötétzöld lombja felett nyíló narancsszínű virágai legalább egy hónapig pompáznak, ha hűvös környezetben tartjuk a növényt. A régi fajták már a tél végétől elkezdenek virágozni, a széles levelű belga klíviák például már november végétől hozzák virágaikat. A korai virágzás feltétele azonban a megelőző két hónapos hideghatás (10 °C fokon). A virágzóképes, legalább 12 levelet már kinevelt töveken minden négy levél után virágrügy képződik, aminek további fejlődését az alacsony hőmérséklet szabályozza. Tartósan magas hőmérsékleten a virágrügy - kezdemények elhalnak, a hideg szakasz lerövidítése pedig rövidszárúsághoz, ülve virágzáshoz vezet, főként a korai fajtákon.

 

Klivia - a mindenttűrő virág
ülve maradt virágzat

 

Ez a vágásra nevelt és a cserepes klíviaállományokban is súlyos gondot okozhat. A klívia rizómás növény, vagyis tápanyagot a leveleiben, és az orchideákéhoz hasonló vastag, nemezes bevonatú gyökereiben képes tárolni. A vastag, kétoldalt élben lapított virágszár jól tartja az átlagban 15-30 nagy virág, majd később a cseresznye nagyságú bogyók súlyát.

A klívia virágzása

A virágzat a tő össztömegének legalább egytizede, több szár esetén ennek a többszöröse. A virágzás, majd az egy évig tartó bogyó-magnevelés nagy megterhelés a növénynek. Tövenként ötven mag kinevelése, ha nem ellensúlyozzuk folyamatos táplálással, már a következő virágzás elmaradásához vezethet. Ügyelni kell a levelek egészségesen tartására is, a perzselő nap, a túlöntözés, szintén a virágzás rovására mehet. Szép ugyan a kinyílt virágok mellett az előző évben kötött, élénkpiros bogyók fürtje, de a növény tövét sajnos komolyan legyengíti.

 

klivia1

 

A klívia szaporítása, feltételek

A felálló virágú klíviákat nappali pillangók és vadméhek porozhatják be. A vadméhek csalogatását szolgálja ugyanis a virág világos színű közepe is. A tő a saját virágporával csak nagyon ritkán termékenyül, mert az önporzást a gátolja, hogy a virágon belül elhelyezkedő bibék csak később fogékonyak, akkor, amikor már a saját virágpor terméketlen. A megkötés tehát jól szabályozható, mert mesterséges megporzás, idegen tő virágpora nélkül nem jön létre.

 

c.nobilis

A csüngő virágú Clívia nobilis és a Clivia miniatával képzett hibridek esetében elég jelentős az önbeporzás, különösen a széljárta helyeken. Ezek a növények azonban sok esetben túl nagyok cserepes növénynek, a virágüzletek már felfedezték maguknak mennyire szépek csokorba kötve, vágott virágnak is.

Klivia - a mindenttűrő virág
a bogyók burkán belülmég külön burok védi a magot

A magvetés a bogyók beérésekor időszerű

A bogyók burkán belül a vékony hús alatt még külön burok védi a fényes felületű, szalmasárga, kerek, vagy kissé szögletes magvakat. Mosás után, egy rétegben kiterítve, durva szemcséjű homokon érdemes előcsíráztatni. Amikor a fényben csírázó magokon megjelennek a gyököcskék, akkor lehet vetni őket.
Egyesével a tenyészedénybe.

 

Tévhitek a klívia gondozásról

A hiedelmekkel ellentétben a Klívia nem szereti, ha a gyökerei teljesen kitöltik a cserepet. A már kétleveles, jó gyökérzetű magoncokat érdemes kétliteres edényben nevelni. Mint az orchideánál, a közege legyen levegős, laza. Ideális alapnak a kétharmad arányú kéregőrlemény. Amíg a mag nem zsugorodik össze, addig elég táplálékot nyújt a növénykének, utána kéthetenként tápoldatozást igényel.

Nyugalmi időre nincs szüksége. A nyugalmi állapotot a klíviánál a túl magas hőmérséklet és a víz hiánya váltja ki. Folyamatos növekedésben tartás esetén a klívia az első évben 4, a másodikban 9-10, a harmadikban 14-16 leveles, tehát virágzóképes lesz.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

értékelés