A virág, ami a nyári hőséget is túléli

5
A virág, ami a nyári hőséget is túléli
Bár tényleg kissé kellemetlen illatú virág a bársonyvirág, gyönyörű sárga színfoltot varázsol a kertükbe, teraszunkra, s még a nyári hőséget is elviseli. Változatos megjelenésűek, ezért biztosan találunk olyan fajtát, ami nekünk is tetszik!

A büdöskék virágainak színe a sárga szinte minden árnyalatában megtalálható: a citromsárgától a kénes, narancsos árnyalaton át egészen a sötét narancssárgáig. Közös jellemzőjük a nagy tűrőképesség: teljes napsütésben, mérsékelt öntözéssel még a nyár végén is virít, amikor többi virágunk már elszáradtan kókadozik a kertben. Egészen az első téli fagyokig díszíti kertünket.

 

Kicsit büdi, de nagyon hasznos

Büdöske elnevezését jellegzetes illatanyagáról kapta, amely nagyobb tömegben valóban kissé kellemetlen lehet, viszont innen ered a környezetre gyakorolt pozitív hatása: olajmirigyeiben tárolt illatának köszönhetően féreg- és rovarrisztó hatású. Konyhakerti szegélynövényként biokertekből, természethű kertekből nem hiányozhat. Vegyesen ültetve kártevőriasztó és talajjavító szerepük miatt fontosak, míg sárga virágaik vonzzák a beporzó rovarokat, pillangókat.

3 különböző fajt termesztünk, a fajták sokaságából válogathatunk kedvünkre:

Kisvirágú bársonyvirág - Tagetes patula

Kis (15 cm)-, közepes-, (25-30 cm) és magas (35-50 cm) termetű, egyszerű vagy összetett virágú, dúsan elágazó bokros egynyári, amely sokoldalúan felhasználható: virágágyba, előkertbe, kerítések, falak mellé takarónövényként, virágtartó edénybe ültetve. Igénytelen, tényleg jól tűri a nyári hőséget is, betegségek, kártevők nem károsítják.

budoske_barsonyvirag_tagetes

 

Nagyvirágú bársonyvirág (Tagetes erecta)

20-100 cm között változhat a magasságuk, viráguk ugyancsak változatos: a csöves és a nyelves virágok elhelyezkedése szerint lehet szegfű-virágú vagy krizantém-virágú forma, melyek mérete akár a 10 cm-t is elérheti. Virágágyban és virágtartó edényben is pompásan mutat. Legtöbb munkánk vele az elnyílt virágok folyamatos eltávolítása.

 

budoske_nagyviragu

Apró bársonyvirág (Tagetes tenuifolia)

Akik nem kedvelik az előző két közismertebb változatot, nekik ajánljuk az apró bársonyvirágot. A három faj közül talán a legillatosabb és legkönnyedebb megjelenésű: vékony szára dúsan elágazó, félgömb alakú bokrot nevel, melyen apró 1-1,5 cm-es citromsárga, egyszerű virágú, citromillatú virágocskákat nevel. Ugyancsak kevés gondozást igényel.

budoske_sarga_tagates

 

Gyűjtsük be a magjait a következő évre

Az elvirágzott tövekről érdemes magot fognunk, amiről könnyen szaporíthatjuk: palántát is előnevelhetünk kora tavasszal, így előbbre hozható a virágzás, vagy közvetlenül helybe vethető áprilisban. Az alacsony fajtákat 10-20 cm-re, a nagyobbakat 25-30 cm távolságra ültessük.

A nagyvirágú fajtákat akár vágott virágként is használhatjuk, ebben az esetben érdemes az oldalbimbókat kicsípni még a növekedésük elején, hogy a főbimbó nagyobb virágot fejlesszen.

értékelés