5
Sövénynyírás, de hogyan?
Szerencsére nem kell hivatásos kertésznek lenni ahhoz, hogy a sövénynyírást profi szinten megoldjuk. Persze azért van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni sövény nyírás során.

A kerítés jó dolog, de nem baj, ha szép is, és mi más tehetné szebbé, ha nem egy tökéletesen nyírott sövénysor?

Mire van szükségünk a sövénynyíráshoz?

  1. Egy jó szerszámra!
    Ez lehet hosszú nyelű, kézi sövénynyíró olló, vagy motoros készülék.
  2. Szépen kigondolt formára!
    A sövényt alulról felfelé érdemes nyírni, így az ágak a földre potyognak nem vissza a növényre. Sosem szabad szabályos téglalapra szabni, legyen fölül mindig keskenyebb, mint alul, így az alsó ágak is kapnak elegendő fényt, amitől sűrűk lesznek.
  3. Gyakoriság is lényeges
    - A lombos fás szárú sövényt (pl. gyertyán, som, mezei juhar, fagyal, borbolya, stb.) érdemes évente minimum kétszer megnyírni. Az első nyírást a nyuglami állapot végén - tél végére időzítsük, majd nyár elején, mirko az azévi nagy hajtásnövekedés már csillapodóban van. Ezután már csak mérséklet hajtásnövekedéssel kell számolnunk, így őszig a sövényünk nem veszíti el alakját.
    - A tuját és egyéb örökzöldeket (pl. tiszafa, bukszus) elegendő évente egyszer, nyár végén vagy kétszer: késő tavasszal és kora ősszel nyírjuk.
Sövény nyírása

 

A jól nyírott sövény összefüggő, átláthatatlan zöld falat képez, nem foglal el nagy helyet a kertből, kiegészíti, sőt helyettesíti is az épített kerítést.

Díszsövény



A sövénytelepítés ideje ősszel van, nézzük meg, hogy miből lehet nyírott sövényt létesíteni.

Szép, egyenletes élősövény alakítható a fagyalból, a zöld és vörös levelű sóskaborbolyából, a gyöngyvesszőből, robusztusabb sövényt ad az orgona. Ne feledjük, hogy a rendszeresen nyírott, karbantartott sövények nem virágzanak vagy csak kevés virágot hoznak. A tujából, buxusból nyírt örökzöld sövények télen sem veszítik el lombjukat. Az ezüstfűzből, a gledícsiából, a narancseperből nevelt sövény pedig szinte áthatolhatatlan, tehát nemcsak kiegészíti, hanem pótolja is az épített kerítést.

Az ellenállóbb örökzöldek közül a Júlia-borbolyát (Berberis julianae), egy másik kecskerágót a repkénykecskerágó (Euonymus fortunei) ´Emerald Gaiety´ fajtáját, a kerti mahóniát (Mahonia aquifolium), a tűztövist (Pyracantha coccinea) javasljuk sövénynek.

Egyéb Lehetőségek:

  • Fagyal
  • Tarka levelű magyal
  • Jezsámen
  • Magyal
  • Japán vérborbolya
  • Kecskerágó (Bravo)
  • Sárgatarka levelű kecskerágó
  • Örökzöld puszpáng

Képekben: 10 legszebb örökzöld sövény>>

értékelés