-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szerencse szimbóluma
A hit mai napig szilárdan tartja magát - habár nem tudom az ősi forrást idézni, hogy ezt bebizonyítsam - hogy a négylevelű lóhere fontossága, a kereszténység előttre a pogány korszakra vezethető vissza, amikor a négylevelű lóherét kelta amulettekként használták.
A kelta kultúra elterjedt Írországban és Nyugat Európa legnagyobb részében. A druidák (kelta papok) voltak azok, akik a négylevelű lóherét, amulettként használták, mert meglátásuk szerint a rossz szellemek ellen véd és hatásos. A kelta hagyomány szerint a négylevelű lóhere a védelem mellett még szerencsét is hoz.
Több nép szimbólumrendszerében a négylevelű lóhere levelei a hűséget, a reményt, a szeretetet és a szerencsét jelképezik.
Viszont egy másik értelmezés is elterjedt, a következő versszaknak köszönhetően:
...Négylevelű lóherét nézek
De már láttam egyszer,
Az egyik levele a napsütés, a másik az eső.
A harmadik a rózsa, amely az ösvényen nő
Nem kell magyarázat a negyedikre
Ő az, akit imádok.
Négylevelű lóherét nézek
De már láttam egyszer...
Az első irodalmi mű, amelyben a négylevelű lóhere, összefüggésben van a kelta amulettel, 1620-ból származik. Abban az évben, az Illinois Egyetem közlése szerint, Sir John Melton ezt írta: "Ha egy ember aki a mezőn sétál és négylevelű füvet talál, az megtalálta szerencséjét."
A felmérések szerint, minden 10000 háromlevelű lóhere között, lehet találni egy négylevelűt.
Lehet-e a szerencsehere a négylevelű lóhere helyettesítője?
A szerencseherét (Oxalis deppei) sokan a jó szerencse növényének tartják, mivel a levele a négylevelű lóheréhez hasonlít. A szerencsehere a madársóskafélékhez tartozik, valójában nem lóhere, csak hasonlít rá. A szerencsehere varázsereje nem is létezik, nincs valóság alapja (nem úgy, mint a lóherének:)).
Habár a Szent Patrick-napi hagyománynak, (Írország) fontos kelléke a lóhere, és ezen belül is a négylevelű lóhere, mégis sokan a lóherét irtani való gyomnak tartják a ház körüli gyep ápolásakor. Volt idő viszont amikor a fűmag keverékek lóhere magot is tartalmaztak:
"1950-ig, a fűmag keverékek, lóherét is tartalmaztak, amelyet egy hasznos pázsitnövénynek tartottak. Az ilyen pázsit szemnek kellemes, könnyen kezelhető növénytakaró, amelyet bársonyosnak érzünk, ha járunk rajta, könnyen lehet nyírni és minden kis foltot eltakar."
Gyümölcs és szőlőtermesztés esetén is hasznos lehet, mint talajtakaró magkeverék alkotója
Az ÖMKI (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet) 2012 óta foglalkozik szőlőültetvények ökólógoai szemléletű ápolásával. Eredményeik szerint érdemes a szőlőültetvényekben alkalmazott talajtakaró növényzet kialakítása során célszerű olyan honos, évelő fajokból álló gyepmag-keveréket alkalmazni, amely egyaránt megfelel a szőlészet technológiai lehetőségeinek és a termőhely adottságainak.