Tuja helyett - lomblevelű örökzöldek

5
Tuja helyett - lomblevelű örökzöldek
Magyarország tujanagyhatalom. Ha jobban szemügyre vesszük nagyvárosaink gazdagabb zöldterületeit, leginkább csak tujasövényekkel elválasztott egyenkertek tárulnak elénk. Az egyhangúság feloldásául bemutatunk néhány lomblevelű örökzöld cserjét, amelyekkel remekül helyettesíthetjük a már unalomig ismert tuját.

Termésükkel díszítő madárbirsek

madárbirs

Évközben talán jelentéktelennek tűnnek, de ősz végétől mindenképpen a ronda kopár és barna kert roppant dekoratív elemei örökzöld lombjukkal és narancsos-pirosas bogyóikkal a madárbirsek (Cotoneaster sp).

Terülő ágrendszerük egy-két év alatt szőnyegként beborítja a talajt, emiatt csak olyan kertekbe való, ahol rendszeresen karbantartják, hacsak nem egy horrorfilm díszleteinek megalkotása a cél.

 

Fényes levelű babérmeggyek

Örökzöld sövényként vagy szoliter növényként is kitűnő választás a babérmeggy (Laurocerasus officinalis). Ízléstől függően válasszunk fajtát: ha szeretnénk kényelmesen szemmel tartani a szomszéd udvarában és az utcán zajló eseményeket, akkor feltétlenül alacsonyabb, 40-50 centis fajokat ültessünk, ha viszont illegális tevékenységeket, pálinkafőzést, brutális gyilkosságot végeznénk udvarunk magányában, vagy csak rettentően szemérmesek vagyunk, akkor akár kétméteres magasságú, áthatolhatatlan sövényt alkotó példányokat is nevelhetünk. Déli származású, ezért kissé fázós, fagyzugba lehetőleg ne ültessük.

LEGENDÁS BABÉRMEGGY

Ráncos levelű bangiták

Bangita

Érdekes mintázatú, vaskos leveleikkel dobják fel az unalmas kertet a háromméteres laza bokorrá növő bangiták (Viburnum).
Ha a bangitákat választjuk, akkor biztos, hogy azzal együtt a madarak is immigrálnak kertünkbe: ősszel piros, majd télire megfeketedő bogyói lédús csemege számukra, szóval, ha Hitchcock nagysikerű filmje óta kicsit tartunk az egynél több madártól, vagy ha nem akarunk madárszart kapargatni a kerti bútorokról, akkor talán ne ezt ültessük.

 

 

Mahónia és magyal

Magyal

Szúrós leveleik miatt gyakran összetévesztik a mahóniát (Mahonia) és a magyalt (Ilex). Végeredményt tekintve (hasonló külső és felhasználási kör miatt) tulajdonképpen majdnem mindegy, hogy melyik nő a kertben. Sokan kegyeleti okokból nem lelkesednek érte, mert a koszorúk kedvelt alapanyaga, de szerintem a krizantém akkor már sokkal gyászosabb. Nem csak a kertben szépek, hanem főleg a mahónia ágai koszorúkban, csokrokban is népszerűek, míg a piros bogyós magyal a karácsonyi mondakör kedvelt dekorációs eleme.

MILYEN MAHÓNIÁT ÜLTETHETÜNK KERTÜNKBE?

MAGYAL FAJTÁK

 

Divatos babérok

japan-derbaber-skimmia-japonica

Bár a mediterrán fűszerhez túl sok gyengéd és rokoni szál éppen nem fűzi, vastag leveleik miatt mégis a babérról kapták nevüket az utóbbi évek trendi cserjéi: a tarkalevelű babérsom (Aucuba variegata) és a japán dérbabér (Skimmia japonica). Az előbbi sárga pettyes leveleivel, míg az utóbbi télen barnás-vörösen izzó virágbimbóival díszít. A téli hideget mediterrán mivoltuk miatt nem kultiválják, és elfagyással fejezik ki csendes tiltakozásukat a zord körülmények ellen, ezért mindenképp védett helyre ültessük.

DÉRBABÉR

BABÉRSOM

 

TOVÁBBI ÖRÖKZÖLDEK, MELYEK GYAKORIAK KERTÜNKBEN:

értékelés