-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mivel a magyar klíma nem kifejezetten a pálmák számára lett teremtve, a lehető legjobb körülményeket kell biztosítani ennek ellensúlyozására.
Ha még nem szánta el magát arra, hogy pálmaházat építsen, itt található néhány olcsóbb módszer a pálma védelmére:
Fiatalon esélytelen kiültetni a pálmákat
Kétéves kor előtt semmiképpen ne ültesse ki a pálmát. Javaslom, hogy négyéves koron túl lévő pálmát ültessen. Minél korosabb a pálma, annál jobb esélyei vannak. Ha a pálmát megvásárolta, az első télen még ne ültesse ki. A következő évben tavasszal, a fagyok után ki lehet ültetni. Ültetéskor trágyázás/műtrágyázás mellett locsolja be B-vitaminos oldattal is.
A budapesti Fűvészkertben jól érzi magát
A pálma ültetése
Vigyázzunk arra, hogy a fát ne ültessük mélyebbre, mint volt. A korábbi talajvonalat a színkülönbség mutatja. Óvjuk a törzset sérülésektől. A fa körül "tányért" kell kialakítani, hogy locsoláskor a víz a gyökerekhez szívódjon.
A hervadó leveleket csak akkor szabad levágni, ha már teljesen elszáradtak, mert a növény roppant takarékos, és minden használható tápanyagot visszavon az elöregedett levelekből.
Budapest belvárosában is éldegél néhány
A pálma trágyázása
Az évi első trágyázást akkor kell végezni, amikor fagy már biztosan nem várható. A hideg idő elmúltával okos ötletnek tűnik 2-3 alkalommal (egyhetes időközökben) gombátlanító szerrel kezelni a fát. Két-háromhavonta kell trágyázni fajtától függően. (Trachycarpus : március - június - szeptember)
Műtrágya és nyomelemek
A pálmáknak olyan kiegyensúlyozott műtrágya kell, amely nyomelemeket is tartalmaz. Minél többfajta, annál jobb. A Floridai Egyetem által ajánlott műtrágyaarány: 2:1:3:1 (N:P:K:Mg), lehetőleg idővel oldódó formában a következő nyomelemekkel: S: 1-2 %, valamint Fe, Mn, Zn, Cu, B. Ebből 6.5 dkg-ot használunk négyzetméterenként a lombkorona alatti egész területen. Ha nem talál megfelelő műtrágyát, jobb a szervestrágya.
Ha a pálma jóltápláltan néz a tél elé, komolyan növeltük az esélyeit.
Fontos a mikroklíma
Épületek belső udvara védett, jó hely; válasszuk a legnaposabb sarkot. A délutáni napsütés erősebb, mint a délelőtti.
A hó is hőszigetelő hatású. Arra azonban vigyázni kell, hogy a levelek között ne maradjon sok jég, az veszélyeztetheti a pálma szívét (a korona közepe, ahol az új hajtás nő). Ha az elpusztul, vagy súlyosan károsodik, a pálma meghal.
A pálmafa tányérját betakarhatjuk olyan anyaggal, ami gyűjti a meleget. Sötét színű kavics, apróra tört téglatörmelék, stb. Ha a tetejére apróra vágott fenyőkérget szórunk (7-8 cm vastagon), az a talaj vízháztartását is javítja.
London, Hampton Court Palace
A pálma talaja ne legyen agyagos
Nagyon fontos a jó vízáteresztő képesség. Az agyagos talaj visszatartja a vizet, a növény lába gyakorlatilag vízben ázik. Ezt a trópusi és szubtrópusi növények nagy része nem éli túl. Ha a talaj túl agyagos, fel kell javítani - olyan mélyen, amennyire az energiájából csak telik. Biztosítson átmeneti zónát a rossz és jó talaj között. Télen ne locsoljuk.
Legfontosabb a téli védelem
A kiültetett pálmát legalább további két évig komoly téli védelemmel kell ellátni. Erre alkalmas pl. egy bőséges drótkerítés a fa körül. A ketrecet műanyagfóliával béleljük ki. A fólia és a növény közé száraz faleveleket kell tömködni elég szorosan, majd az egészet teljesen befedni a fóliával.
Ebben a ketrecben egy 6b zónában élő Trachycarpus fortunei várja száraz tölgylevelek között a tavaszt.
(Köszönöm T.J. Walters engedélyét fényképe közléséhez.)
Hideghullámok idején, amikor az éjszakai hőmérséklet -12 °C alatt várható, a pálmákat idősebb korukban is ajánlatos valamilyen módon védeni. Ilyen hirtelen felszerelhető védelem, ha egyszerűen takaróba csavarjuk. Öreg, használaton kívül helyezett pléd, takaró, zsákvászon is megteszi. Ha műanyagfóliát használ, ügyeljen, hogy a fólia sehol ne érjen a növényhez.
Idősebb növényeknél, ahol az előző módszerek már körülményesek lennének, a következő módszert lehet alkalmazni:
A lombkoronát összefogjuk és átkötjük, hogy a pálma "szívét" körülfogja és védelmezze. Ha a szélén néhány levél elfagy, az elfogadható áldozat. Az összekötözött koronát be lehet takarni zsákvászonnal, takaróval. Ügyeljunk arra, hogy jég lehetőleg ne rakódjon a levelek közé. A jég letörheti a koronát, megfagyhat a pálma szíve, egyszóval veszedelmes.
Pálmák nyáron és télen
Némely pálmafajta nem dobja el leszáradt leveleit. A magyar klímán okosabb a fán hagyni ezt a "szoknyát". A törzsnek nyújt komoly hőszigetelést hideg napokon. A legyezőpálmák szépségét szerintem nem is rontja ez trópusi, vadóc megjelenés. A csupasztörzsű fák törzsét idősebb korban is érdemes betakarni -12 foknál hidegebb időben.
Némely forrás szerint az is használ, ha Mozartot játszunk a növényeknek és beszélgetünk hozzájuk. E két utóbbi kísérleti kutatásával kertészetünk nem foglalkozik.
A pálmák hidegtűrési határa e gyebek mellett függ egészségi állapotuktól, a mikroklímától, a talaj nedvességétől, stb. A következő számok iránymutatók. Az alábbi értékeknél alacsonyabb hőmérsékletek esetén védelem nélkül kárt szenvedhetnek.
A hidegtűrési határt, ahány termesztő, annyiféle értékban adja meg. A különbségek oka többek között az is, hogy milyen szülőktől származó magokat használnak, valamint hogy magonckoruktól edzik-e a növendékpálmákat.Az eltéresék egy másik oka az, hogy a hidegebb klímában kiültetett pálmák sorsáról nagyon kevés dokumentáció jut el a nagyközönséghez.
Az "edzett" pálmákon sajnos többnyire látható kisebb fagykár és a hideg időszak miatt lassabban nőnek.
Hidegtűrési adatok a Magyarországon is nevelhető pálmákról:
Forrás: http://neotropic.com/catalog/catalog_list.htm
Kisebb fagykár jelentkezhet a leveleken ezeknél az értékeknél.
Legyezőpálmák:
- Brahea armata -12.2°C
- Nannorrhops ritchiana -12.8°C
- Rhapidophyllum hystrix -12.2°C
- Sabal bermudana -15.0°C
- Sabal domingensis -15.0°C
- Sabal palmetto -17.8°C
- Trachycarpus fortunei -17.8°C
- Trachycarpus latisectus -15.0°C
- Trachycarpus nanus -17.8°C
- Trachycarpus takil -23.3°C
- Trachycarpus wagnerianus -17.8°C
- Washingtonia filifera -17.8°C
"Toll levelű" pálmák:
- Butia capitata -9.5°C, de túlél -17.8°C-t is levélkárosodással
- Jubaea chilensis -12.8°C