A fűzfa gondozása
A szomorúfüzek hálás, gyönyörű növények. Könnyen gondozható fák, ezért nagyon népszerűek. Cikkünkből kiderül, hogyan kell helyesen gondozni a szomorúfűzt.

A szomorúfűz/fűzfa (Salix sepulcralis) gondozása

 

A szomorúfűz vagy csak egyszerűen fűzfa (Salix sepulcralis) egyik fajtája a sokféle fűzfáknak, még pontosabban, a babilóniai fűz (Salix babylonica) és az európai fehér fűz (Salix alba) hibridje. Több, mint 400 fajtával együtt, amelyek többsége az északi féltekén található, ez a fa legfőképp tájdíszítő elemként szolgál. Inkább vízparti dísznövényként használják őket, mivel nagyon szembetűnőek. Ha egy tóparton vagy vízparton vannak elültetve, a vízben való tükröződésük esztétikai értéket kölcsönöz a tájnak. A szomorúfűz az egyik leggyorsabban növekvő árnyékoló fa, akár évente 3 métert is nőhet. Ilyenkor persze felmerül a kérdés, hogy hogyan kell egy ilyen fát gondozni? Figyeljünk oda minden részletre, és kövessük a következő tanácsokat, amelyek a fűzfák gondozására vonatkoznak.

 

Hogyan gondozzuk a szomorúfűzt


Fűzfa vásárlásakor lehet, hogy egy csupasz facsemetére találunk majd, de ne ijedjünk meg, hiszen ez a fa csak nyugalmi állapotban van (biológiai pihenési periódus). Ha hozzájutunk egy száraz gyökerű facsemetéhez, öntözzük meg a gyökerét, hogy felfrissítsük azt, és ha nem ültetjük el rörtön, tegyük hűvös, sötét és száraz helyre. Miután megvásároltuk a facsemetét, kövessük a gondozására vonatkozó utasításokat, hogy egészségesen növekedhessen.

 

A fűzfa elhelyezése


Olyan helyet válasszunk, ahol a fa bő napfényhez juthat. Tartsuk szem előtt, hogy a fa gyökerei mélyen fognak majd a földbe ágyazódni. Tehát olyan helyet válasszumk, ahol a gyökerek nem lesznek gátolva a növekedésben. Semmiképp se ültessük a csemetét járdák vagy kocsifelhajtók közvetlen közelébe. Ne ültessük szennyvízcsatorna vagy vízelvezető árok közelébe sem, mert a gyökerek keresztezhetik ezeket, sok gondot okozva ezáltal. A legjobb, ha vízpart mellé ültetjük, egy tó vagy forrás közelébe.

 

A fűzfa elültetése

A legjobb talaj az elültetéshez a laza, jó minőségű talaj. Olyan gödörbe helyezzük, amelynek mérete a csemete gyökerének a kétszerese. Tegyük a csemetét a gödörbe, és fedjük be földdel. Vigyázzunk arra, hogy ne maradjanak légbuborékok a földben, mert így a gyökér könnyen kiszáradhat. Fedjük be tehát földdel a gyökeret, de a szárat hagyjuk szabadon. (A faültetés tízparancsolata)

 

szomorúfűz-gondozása
Szomorúfűz

 

A fűzfa öntözése és trágyázása


Locsoljuk a fűzfát rendszeresen, főleg növekedése első évében. Nyáron különösképpen figyeljünk oda az öntözésére. Egyes esetekben a fa leveleinek hullása kevés- vagy túlöntözést jelenthet. Továbbá ne tegyük közvetlenül a fa tövére a trágyát, hanem keverjük el előtte földdel, ellenkező eseteben kiégetheti a növényt. Használjunk szerves trágyát, ami nitrogénban gazdag.

 

Gyomok és kártevők irtása


Növekedésének első szakaszában ne hagyjunk semmiféle gazt nőni a fa körül. Ha a fa elmúlt egy éves, használjunk talajtakarót körülötte, így megfékezhetjük a gyomnövények terjedését. Használjunk szerves, nitrogénban gazdag talajtakarót. A megfelelő öntözés és trágyázás megelőzheti a kártevők elszaporodását és a betegségek megjelenését. Az olyan kártevők támadják általában a szomorúfüzeket, mint a talajfúró vagy a levéltetű. Ahhoz, hogy elkerüljük a kártevők elterjedését, metsszük rendszeresen a fát és mindig távolítsuk el az elhalt, beteg, vagy roncsolt ágakat.

 

Fontos tippek a szomorúfüzek gondozásához


Következik pár tanács, amit jó követni, ha szomorú fűzfákat nevelünk:

  • Ha aszály lenne a környékünkön, ültessük át a csemetét egy nagyobb cserépbe és tegyük hűvös, sötét helyre. Öntözzük rendszeresen és amikor az időjárás javul, ültessük vissza a kertbe.
  • Ha azt szeretnénk, hogy a csemete gyorsan növekedjen, ültessük olyan helyre, ahol sok napsütést kap.
  • Gondoskodjunk arról, hogy megóvjuk a fát bármilyen kártevő pusztításától.
  • Ősszel a fa lehullajtja a levelét és nyugalmi állapotba kerül. De tavasszal a fűz az egyik legelső fa, amely levelet hoz.
  • A harmadik év elteltével a fa nem igényel már annyi gondozást, mint az elején, kivéve az öntözést az aszályok idején, és a metszéseket.

Ennyit a szomorúfüzek gondozásáról. Tartsuk észben a fentieket és kövessük a jó tanácsokat, ha szomorúfűzt szeretnénk. A szépségüknek és bájuknak köszönhetően esztétikai értéket adnak minden kertnek. Az egyik legfontosabb tény a szomorúfűről, hogy akár 30 évig is élhet, így ha gondosan ápoljuk, hosszú ideig lehet dísze kertünknek.

 

szomoru-fuz-fuzfa-gondozasa
A fűzfákat víz közelébe ültessük

 

Fűzfák, amelyek a magyar nyelvet is megihlették


Hogy milyen nagy becsben tartja a magyar nyelv a fűzfákat, azt talán az bizonyítja, hogy számos szólásban is fellelhetjük őket. Íme, néhány ezek közül:

  • Fűzfa alatt esküdtek
  • Letette a fűzfa széket
  • Megjön, mint a fűzfasíp tavaszkor
  • Azt a fűzfán fütyülő rézangyalát!
  • Fűzfából a sípot könnyű megcsinálni
  • Fűzfa hegedűhöz nádvonó illik
  • Fűzfakatonának kár a fringia a kezébe
értékelés