-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kialakítás főbb szempontjai:
- teremtsünk természetes sokszínűséget a félárnyéki viszonyok között;
- a növények jól fedjék a fatörzs körüli talajt;
- a beültetést kevésbé gyakorlott kertészkedők is megvalósíthassák.
Kínai tollbuga (Astilbe chinensis var. pumila) |
Az ágyás évközben
A tavasz mindenekelőtt a berkipimpóé (Waldsteinia), amely ekkor sárga virágszőnyeggel borítja be a területet. Jól illenek hozzá a kis télizöld és a kaukázusi-nefelejcs kék szirmai is. A gyűszűvirág tőlevélrózsái májusban kezdenek megjelenni, egyúttal a harangvirág is kibontja az első szirmait, és a sédbúza (Deschampsia) fátyolszerű virágzataiban is hamarosan gyönyörködhetünk. A harangvirág kitartóan nyílik, miközben a tollbugát lassan leváltja a nyári virágzású gyűszűvirág. Ezután a virágzati hajtások fokozatosan elszáradnak, és a levelek veszik át a díszítő szerepet.
Telizöld meténg (Vinca minor) | Erdei berkipimpó (Waldsteinia geoides) |
Növények, amelyekre szükségünk lehet:
|
Ültetési terv |
A színes ágyás ültetése
Az évelők ágyását a fák közvetlen közelében alakítjuk ki, ezért tekintettel kell lenni a fák gyökereire. Az itt bemutatott ágyás csak a mélyen gyökerező fák köré képzelhető el; nem lehet körbeültetni a sekélyen gyökerező fákat, például a fenyőket és a nyírt. Ha bővíteni szeretnénk az ágyást, akkor a talajtakaróknak fenntartott helyet nagyobbítsuk, körülbelül nyolc növénnyel számolva 0,5 m2-enként. Elkerülhetjük a fák és az évelő ágyás közötti konkurenciát, ha betartjuk a következőket. Ősszel ültessünk, a fa köré pedig ugyanekkor szórjunk ki vastag komposztréteget, és azt sekélyen dolgozzuk be a talajba. A továbbiakban minden tavasszal tápoldatozzunk, ősszel pedig érett komposztot adjunk a növényeknek. A sédbúzát enyhén savanyú, nedves talajba ültessük.
Balkáni harangvirág (Campanula poscharskyana) |
Gyűszűvirág (Digitalis purpurea) |
Késő őszig lehet ültetni
Az évelőket október végéig ültethetjük, de előtte mindig alaposan öntözzünk. Először vegyük ki a növényeket a cserepeikből, és helyezzük el őket a területen a tervezett alakzatban: így könnyen javíthatjuk az ültetési távolságokat.
Amikor az ültetőgödröket kiássuk, érdemes a talajt kis kézi ásóval még egyszer meglazítani, hogy könnyebben menjen a begyökeresedés. Ha túl tömör a talaj, akkor komposzttal javítsunk rajta.
A tollbuga és a sédbúza töveit az idény során nem kell visszavágni, legfeljebb csak akkor, ha elszáradnak. A meghagyott részekről ismerjük fel aztán később a növények helyét. Tavasszal viszont kerítsünk sort a száraz lomb és az elszáradt virágzati hajtások lenyesésére, majd végül terítsünk mulcsréteget az egész ágyásba a növények közé.
Jó tanács: A későn elültetett évelőknél a kéregmulcs helyett inkább speciális keverékkel - érett komposzt, lehullott lomb és aprított nyesedék elegyével - takarjuk a talajt. Ez jól véd a téli hideg ellen, a tavaszi kihajtáshoz pedig kellő mennyiségű tápanyagot is ad. |
Forrás: Árnyékos kert