-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A seprűzanót vagy seprőzanót (Cytisus scoparius) gondozása
- Család: Pillangósvirágúak (Fabaceae)
- Méret: magasság: 75 cm-200 cm
- Kategória: cserje
- Alak: gömbölyű
- Lombozat: lombhullató
- Lombozat színe: zöld-sötétzöld
- Virágzat jellemvonása: tartós
- Virág színe: sárga
- Virágzás: késő tavasztól kora nyárig
- Fényigény: részleges napfény- teljes napfény
- Ph-érték: 5-8
- Talajigény: homokos- agyagos
- Vízigény: normálistól nedvesig
A kifejlett növények trágyázása
A kifejlett növényeknek jót tesz a trágyázás. A fákat ajánlott pár évenként megtrágyázni. Egy talajteszt segítségével megtudhatjuk a talajban levő tápanyagértékeket. Ha egy vagy több tápelem kisebb mennyiségben található meg a talajban, ajánlott inkább speciális összetételű tápoldatozást alkalmazni. A nitrogénben gazdag tápoldat elősegíti a zöld levelek növekedését. A talajban előforduló túlzott nitrogén mennyiség viszont erőteljes vegetatív növekedést idézhet elő, amit minden bizonnyal a virágrügyek fejlődése sínylődne meg. Nem javasolt túl későn tápoldatozni, mivel az ekkor végzett tápoldat elősegítheti a növények gyors növekedését, és így nem lesz idő arra, hogy felkészüljenek a téli hidegre.
Fényigény: Teljes napfénytől részleges napfényig
Nagyon sok növénynek teljes napfényre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően tudjon fejlődni. Ezek közül sokan beérik kevesebb napfénnyel is, viszont valószínűleg nem fognak erősen virágzani, és a lombozatuk is kevésbé lesz fényes. Általában az épületek déli és nyugati részén levő területek a legnaposabbak. Ez alól kivételek az olyan házak vagy épületek, melyek egymáshoz nagyon közel vannak építve, ilyen módon a szomszédos területek árnyékot vetnek. A teljes napfény rendszerint 6 vagy több órás közvetlen napsütést jelent, a részleges napfény esetén pedig 3 és 6 óra közötti napfényről van szó. Megeshet, hogy a növények, amelyek egyes éghajlatokon a teljes napfényt eltűrik, más éghajlatokon csak a részleges napfényt igénylik. Mindenképp informálodjunk a növény kultúrájával kapcsolatban, mielőtt megvásárolnánk és elültetnénk!
Az élénk sárga seprűzanót |
Öntözés: vízgyűrű létrehozása
A vízgyűrű, vagy más néven kútalap, egy olyan tömörített talajból készített földhalom, amelyet az ültetési üreg köré építenek, miután a növényt belehelyezték.
A vízgyűrű a vizet az ültetési üreg külső peremeire vezeti, elősegítve az új gyökereket, hogy nedvességet keresve kifelé nőjenek. A földhalom magassága egy kb 15 literes üregbe ültetett bokor vagy cserje esetében csak néhány cm-es, de egy majdnem 30 cm magasság szükséges a nagyobb, földlabdás vászonba csavart fák esetében, különösen azoknál amelyeket lejtős területre ültetnek.
A talajtakarás főleg a vízgyűrű fölött lényeges, hogy folyamatosan biztosítsa a nedvességet, és hogy megakadályozza a vízgyűrű megrongálodását. Amint a növény jól megfogant és jól meggyökerezett a vízgyűrűt el lehet távolítani, de a talajtakarást továbbra is maradjon meg.
A kinti növények normális öntözése
A normális öntözés alatt azt értjük, hogy a körülményektől függően a talajt tartsuk nedvesen, tehát rendszeresen öntözzük. A növekedési szezonban legtöbb növényt hetente kisebb mennyiségű vízzel öntözzük meg, vigyázzunk nehogy túlöntözzük őket. A növény elültetése utáni első két évben a megfelelő fejlődés érdekében fontos a rendszeres öntözés. Az első év kritikus. A gyakori de kevés vízzel való öntözés helyett ajánlott hetente egyszer megöntözni a növényt, de akkor jó bőségesen.
A seprűzanót vagy seprőzanót (Cytisus scoparius) |
A seprűzanót metszése
Két okból is szükséges megmetszenünk a virágzó lombhullató cserjénket:
- Az öreg, sérült vagy elhalt faágak eltávolításával megnövelhetjük a levegőáramlását, így kevesebb betegség léphet fel.
- A fák évi növekményének fiatalító metszése elősegíti a bő virágzást.
A tavaszi metszés elősegíti majd az életerős új hajtások növekedését, amiből majd a nyári virágok fejlődnek majd ki. A metszést mindig az elhalt, sérült vagy beteg ágakkal kezdjük, nehogy a végén túlságosan is megmetszük a csinosítani kívánt cserjénket/fánkat.
A seprűzanót is gondozást igényel |
A seprűzanót betegségei és kártevői
Gombák: levélfoltosság
A levélfoltosodást a gombák vagy baktériumok idézik elő. A barna vagy fekete foltok érdesek vagy kör alakúak, nedves vagy sárga színű széllel. A rovarok, az eső, piszkos kertészeti eszközök stb. mind-mind hozzájárulhatnak a gombák elterjedéséhez.
Mit tehetünk? Amikor a növény száraz, távolítsuk el róla a fertőzött leveleket. A növény alján levő leveleket leszedhetjük. Ha lehetséges, kerüljük a fentről lefele történő öntözést, a vizet próbáljuk közvetlenül a földbe juttatni. A gomba által fertőzött levelek esetében használhatunk gombaölő szert. A leszedett beteg leveleket pedig a legjobb elégetni, véletlenül se adjuk hozzá a komposzthalmunkhoz.
Betegségek: penész
A gombák vagy baktériumok miatt pedig a penész is megtámadhatja a növényt, mely elpusztítja a növény szöveteit.
Mielőtt bármilyen növényvédő szerrel kezelnénk a növényt, előbb mindig azonosítsuk az őt megtámadó betegség fajtáját.