-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ültessünk orgonabokrot kertünkbe!
Nagyon kellemes illatú és vonzó virágainak köszönhetően az orgonabokrot mindenki ismeri. Az egyik legkedveltebb bokor, díszfa, amit kertünkbe ültethetünk. Az orgonabokor tavasz közepétől nyár közepéig virágzik. Az orgonabokrot több helyen a kertek szélére ültetik. Levelei miatt virágázás után is nagyon látványos növény. Íme néhány információ, amit az orgonabokor neveléséhez jó tudni.
Hogyan neveljünk orgonabokrot?
A magról kelt orgonabokor ültetése nagyon egyszerű. Cserépbe ültetett orgonabokor palántát faiskolából szerezhetünk be. Miután hazavittük, az orgonabokor palántát helyezzük egy vödör vízbe, és ássunk neki egy akkora gödröt, mint a gyökérlabda kétszerese. Napos helyet válasszunk neki, ahol naponta legalább 6 órát éri a napfény. A gödör mélysége kb. 3-5 centiméterrel legyen mélyebb, mint amennyire a palántát ültetnénk.
Bármilyen típusú talajt szeretnek ezek a növények, arra azonban figyeljünk oda, hogy a talaj legyen jó szellőzőképességű. Ennek érdekében vegyíthetünk hozzá egy kis mennyiségű homokot, tőzeget vagy komposztot. Ez a keverék ugyanakkor segít a nedvességtartalom megőrzésében, és növeli a talaj tápanyagtartalmát. Helyezzük az orgonabokor palántát a kiásott gödör közepére, és töltsük fel kavicsos, komposztos földdel, majd utána döngöljük le. Ezután öntözzük meg, és szórjuk be talajtakaróval a növény alját 8-10 centiméteres vastagságban. Rendszeresen locsoljuk, és biztosítsuk a talaj állandó nedvességtartalmát a száraz évszakban is. Megfelelő gondozás mellett a palánták következő tavaszra már meg is fogannak.
Virágai illatosak, fehér és a lila árnyalataiban pompáznak
Az orgonabokor gondozása
Az orgonabokor az egyik legszívósabb, fagytűrő bokor. Még a -40 °C-os fagyot is túlélik, és bármilyen törődés nélkül elviselik azt. Eleinte minimális gondozásban részesítsük az orgonabokrot, hogy aztán évekig egészséges maradhasson.
A sérült vagy elhalt ágakat metszőollóval távolítsuk el, ahogy elvirágzás után távolítsuk el az elszáradt terméstokokat is, ez elősegíti a következő évi gazdag virágzást.
Az elnyílt virágokat távolítsuk el
Az orgonabokrot késő ősszel vagy télen, a pihenési időszakban kell megmetszeni. Miután az utolsó virágok is elhervadnak, formát lehet adni a bokornak. A talajtakarót évente cseréljük, mivel az segít a nedvességtartalom megtartásában, a gyomok távoltartásában és megvédi a gyökérzetet a fagytól. Időnként meg kell öntözni a növényt, hogy elkerüljük a kiszáradást. Műtrágyázni csak akkor kell, ha a bokor nem fejlődik erőteljesen. Műtrágyát csak 3-4 évente adjunk. Ugyanakkor takarítsuk össze a bokor tövéről a lehullott leveleket, hogy elkerüljük a rothadást.
Orgona fajták
A legszebb és legvonzóbb orgonabokor talán a kínai orgona. Ez egy nagy, gömbölyű koronájú bokor, mely nagyon jól mutat a kerítés mentén. A kínai orgona május elején kezd virágozni. Virágai lilás színűek, a virágfürtök 10-12 centiméter hosszúak. Egy másik közkedvelt orgonabokor a fehér perzsa orgona, melynek sötétzöld levélzete és krémszínű virágzata van. Ez egy kis, tömött bokor, amely egy kis kertbe tökéletes választás. A James Macfarlane orgonabokor az összes közül a leginkább fagytűrő. Virágai június elején mutatkoznak és igazi rózsaszínűek. Elegáns bokor, egyenes növésű, jól mutat kerítések mentén.