Magyal fajták: szúrósak, szépek, télen ünnepi hangulatot varázsol

5
Magyal fajták: szúrósak, szépek, télen ünnepi hangulatot varázsol
Milyen növény lehet az, ami szépíti kertünket és közben privát szféránkat is elrejti a kíváncsi szemek elől? A válasz: a magyal. Ezen díszcserjék számos típusát mutatjuk be cikkünkben.

A különböző magyal fajták (Ilex) bemutatása

Mire használják a magyalt?

A magyalbokrok családjához (Ilex) több, mint 400 faj tartozik. Ezt a díszcserjét emberemlékezet óta sövényként használják. Különböző típusait széles körben használják virágoskertekben Európában és Amerikában. Ázsia és Afrika bizonyos részein is megtalálhatjuk őket. A magyalbokrok sötét színű örökzöldek, világos színű bogyókkal, melyek élelemforrásként szolgálnak a madarak és növényevők számára. Olyannyira, hogy a középkori Európában takarmánynövényként termesztették a szarvasmarhák számára. Általában a magyalbokrot díszcserjeként használják. Épp ezért rendszeres metszést igényelnek, különben akár a 18 méteres magasságot is elérhetik. A magyal természeténél fogva nagyon szívós, elviseli a mostoha éghajlati viszonyokat is.

magyal_width_02
Magyal

 

A magyalbokrok típusai

Minden, ami a magyalról eszünkbe jut az, hogy szép zöld bokor, kedves bogyókkal, mely bájossá teszi otthonunkat. A magyalbokrok számos fajtája elragadó. Az alábbiakban különböző magyalfajtákról lesz szó, amelyeket a világ több táján megtalálhatunk. Ismerkedjünk meg velük!


Kék magyal (Ilex meserveae)

Ez a magyalfajta alkotójáról kapta nevét, a New York-i Mrs. F. Leighton Meserve-ről, aki az Ilex rugosa (szívós, de nem túl vonzó) és az Ilex aquifolium (szép, de nem túl erős) keresztezésével hozta létre a kék magyalt az 1960-as évek elején. Az új típus szép és szívós. Az első hibrideket Kék fiúnak és Kék lánynak hívták, mivel a magyal lehet hím- vagy nőivarú. Később több, különböző nevű hibridet hoztak létre, például Kék herceg és Kék hercegnő, Kék lány és Kék paripa, Kék angyal, stb.

Ezek a magyalbokrok sötétzöld színűek, és fényes piros bogyóik vannak. Ez a leggyakrabban előforduló magyaltípus, magassága 2,5-3,5 méter. Ahogy növekednek, levelei színe sötétzöldből viaszos kékes-zöldbe fordul. Ezért nevezik őket kék magyalnak. Élénk színű bogyói nagyon hasznosak, ha kertünkbe akarjuk csalogatni a rigókat, vagy más apró madarakat és rovarokat. Eltekintve a madárcsalogatástól, a magyal nagyon jól szolgál élősövényként is. Sötét levelei és piros bogyói ünnepi külsőt kölcsönöznek kertünknek egész éven át.

 

ilex-meserveae
Ilex meserveae

 

Japán, vagy csipkéslevelű magyal (Ilex crenata)

Ez az egyik legkülönlegesebb magyalfaj. Lassabban nő, de akár 75 évig is elélhet. Legfeltűnübb ismertető jegye, hogy bár ágai sűrűn nőnek, levelei finoman texturáltak és tüskések. Bogyói általában feketék, de számos példányon aranysárga színűek.

A csipkéslevelű magyalfélékhez tartoznak a Convexa, Mikrophylla, Törpe pagoda, stb. fajták is. Ezek átlagosan 0,6-4 méter magasra nőnek. Szívósak, és erős metszést igényelnek. Belőlük lehet erős és magas sövénykerítést kialakítani.

ilex-crenata
Ilex crenata

 

Amerikai magyal (Ilex opaca)

Ahogyan neve is mutatja, ez a fajta  Amerikában őshonos. Az amerikai magyal 4,5-9 méter magasra nő. Lombozata sötétzöld, levelei kicsik, bogyói fényes vörösek. Az amerikai magyalhoz tartozó típusok a Cobalt, Cardinal hedge, Miss Helen, stb. Az amerikai magyal széles körben elterjedt tájdíszítő növény Európában és Amerikában, és ünnepi díszítésre is használják.

ilex-opaca
Ilex opaca

 

Kínai, vagy szarvas magyal (Ilex cornuta)

A kínai magyal egy nagyon sűrű lombozatú bokorfajta, mely 7,5 méter magasra is megnőhet. A levelek fényes zöld színűek, a bokor kerek formájú. A bogyók kezdetben aprók és világos zöld színűek, majd fokozatosan megnőnek és megsárgulnak, végül aranybarnává válnak. A magyalfélék közül ez az első, amely virágot és gyümölcsöt hoz tavasszal, és ennek a fajtának vannak a legnagyobb bogyói. A kínai magyalcserje különlegessége az, hogy a hímivarú példányoktól függetlenül is tud bogyókat érlelni. Mégis, a bogyótermés akkor igazán bőséges, ha van hímivarú bokor is a közelben. Mivel a lombozat szinte áthatolhatatlan, ez a magyalfajta kiválóan alkalmas a privát szféra elkerítésére. A kínai magyal más típusa a Törpe Burford és a Carissa.

 

Glabra magyal (Ilex glabra)

Ez a fajta a legszívósabb a magyalfélék családjában. Kibírja a szélsőséges hideg időjárást, a nagy hőséget, és jól érzi magát a nedves, mocsaras vidékeken is. Kezdetben élénkzöld levelei később megsötétülnek, és csillogóak lesznek. Ahogy a növény öregszik, elkezd a föld felé hajolni. A Glabra magyal 2,5-3 méter magasra nő. Fekete bogyóit nagyon szeretik a madarak. Mivel ez a díszcserje nem rendelkezik túl sűrű lombozattal, alkalmas tavak, hidak, épületek elhatárolására. A Glabra fajtához tartoznak a Shamrock, Nordik, Nigra, stb. alfajok.

ilex-glabra
Ilex glabra

 

Közönséges magyal (Ilex aquifolium)

A közönséges (vagy angol) magyal Európában őshonos. Egy átlagos közönséges magyal 9 méter magasra nő. Lombozata sűrű, levelei hegyesek, szélükön élesek, sötétzöld színűek, csillogó viaszos külsejűek. Virágai illatosak, bogyói mélyvörösek. Ezek a bogyók mérgezők az ember számára. Még a madarak és a rovarok is megvárják, amíg a bogyók teljesen megérnek, mert ízük rendkívül keserű.

ilex-aquifolium-közönséges-magyal
Ilex aquifolium

 

Hogyan ültessünk magyalbokrot?

Ezek voltak a legnépszerűbb magyalfajták. Mint említettük, nagyon szép díszítőelemei a kerteknek, és sövényként is nagyon jól beválnak. Mégis, ha ültetéskor nem vagyunk elég gondosak, a magyalbokor nem lesz képes megfelelni rendeltetésének, és kertünk elcsúnyúlhat. Nézzük, hogyan kell elültetni a magyalbokrot:

  • Először válasszuk ki jól a bokor leendő helyét, mert nem szereti, ha később átültetik. Ezután ássunk egy mély gödröt a kiválasztott helyre. A gödörnek legalább olyan mélynek kell lennie, mint a cserép, amelyből kiültetjük, és legalább háromszor akkora átmérővel kell rendelkeznie.
  • Ezután tegyük a növényt óvatosan a gödörbe.
  • A magyalbokor nagyon szereti a napfényt, de jól megél árnyékos helyen is. Ezért, ültessük a magyalt olyan helyre, ahol napfényt és árnyékot is kap, körülbelül azonos mértékben.
  • A magyalbokor különlegessége az, hogy kétlaki növény, azaz csak egyféle reproduktív szerve van,  vagy hím-, vagy nőivarú. Így, ahhoz, hogy sor kerülhessen a beporzásra, 5-6 méteres körzetben lennie kell hím- és nőivarú példánynak is.
  • Ültetés után öntözzük meg a bokrot bőségesen.
  • Mivel a magyal szereti a savas talajt, kezeljük savas műtrágyával.


Tipp:
Az ültetésre legmegfelelőbb időszak a tél kezdete. Ültessük a magyalt mocsaras területre, mert szereti a nedvességet. A magyal lassan fejlődő növényfajta, de nagyon vidám külsőt kölcsönöz kertünknek.

 

Hogyan azonosítjuk a magyal típusát?

Mint korábban említettük, a magyal kétlaki növény. Annak ellenére, hogy eredendően hím-, vagy nőivarú, ennék a növénynél elég nehéz megkülönböztetni a példány nemét. Az alábbi tippek talán segítenek ebben.

  • A virágok alapján: A hím- és nőivarú bokrok egyaránt négyszirmú virágokat bontanak. De ha tüzetesebben megvizsgálunk egy virágot, akkor vagy négy sárga porzót látunk, vagy egy zöld gumószerű képződményt. A porzós virág hím ivarú növényre utal, a gumós pedig nőivarúra.
  • A bogyók alapján: Általában a nőivarú bokrok érlelnek gyümölcsöket a beporzást követően. Ezért elég nagy biztonsággal állíthatjuk, hogy a bogyós bokrok nőneműek, a bogyó nélküliek pedig hímek.
értékelés