-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A Babarózsa (Prunus triloba 'Multiplex) telt, rózsaszín virágait április végén - május elején hozza a vesszőinek a teljes hosszában.
Kínából származik ez a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó, lombhullató cserje (Prunus triloba), amely áprilisban borul virágba. Másik neve szilvarózsa, ami a szilva nemzetségbe tartozására utal. A Prunus nemzetség 200 faja jellemzően az Északi félteke mérsékelt övezetében található. A héjasokként számon tartott gyümölcsök is idetartoznak. De díszcserjék, díszfák is találhatók közöttük..
Az egyszerű virágú alapfajt nem ültetik a kertbe, csak az itt bemutatott fajtáját. 1,5-2 m magas bokor, sötétbarna vesszőkkel és jellegzetes háromhasábú levelekkel. A kertbe magányosan telepítsük, hogy szépsége maradéktalanul érvényesüljön.
Babarózsa metszése
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat. Nem érdemes tehát megfosztanunk magunkat ettől a látványtól, várjunk a metszéssel a virágzás végéig.
Tavasszal az elvirágzott vesszőket metsszük vissza az alsó, zölden kihajtó rügyekig. Így erős új hajtásokat hoz, amelyek a következő évben ismét gazdagon virágoznak.
A virágokat a rovarok előszeretettel látogatják. Vörös bogyóit a madarak kedvelik.
Ha a virágzás után levágott hajtásokat bedugjuk a földbe, azok nagy eséllyel meggyökeresednek. Sövénynek, de metszéssel fácskává is nevelhető. Miután könnyen kordában tartható, akár konténerben is tarthatjuk. A kora tavasszal levágott ágak kinyílnak a vázában. Hálás bonsai növény.
Monilia ellen érdemes megvédeni
Meglehetősen igénytelen, ezért különösebb gondozást nem igényel. Napra, félárnyékba való, talajban nem válogat. Jól tűri a meszes talajt, a városi klímát. Előfordulhat, hogy virágzásban a monília megsanyargatja, ha az időjárás kedvez a gombabetegségek terjedésének vagy ha az előző évben már átesett a betegségen. (ilyenkor a virágai barnán leszáradnak, s a gomba a hajtásokat támadja meg) A fertőzött részeket októberben távolítsuk el, ez segíteni fog rajta, illetve a virágbimbók nyílásakor monilia elleni szerrel kezeljük.
Ültethetjük edénybe, út mellé sorfának, de szoliternek is. Törzsre oltott változata is kapható.
Augusztustól alvó szemzéssel is szaporítható Cseresznyeszilva (Prunus Cerasifera) alanyra. Ez az alany erősen sarjadzik, ezért rendszeresen vadalni kell.
Cseresznyeszilva |
Ha azonban a gyökérnyakba szemzett oltványokat úgy ültetjük, hogy az oltás helye kevéssel a föld alá kerül, a nemes idővel legyökeresedik, és az alany elpusztul. Az ilyen, saját gyökerű tövek azután nemes tősarjakat hoznak, amelyek szintén felhasználhatók a szaporításra.