Ismerjük meg az aranyvesszőt (Forsythia)!

Ismerjük meg az aranyvesszőt (Forsythia)!
Az aranyvesszőnek kis tömegesen nyíló világossárga virágai vannak, amelyek a száron mintegy tollszerű füzérvirágzatként jelennek meg.

Az aranyvessző (Forsythia x intermedia) jellegzetességei

Aranyfának is nevezik, mert virágzáskor úgy ellepik a sárga virágok a hajtásokat, hogy ki sem látszanak.
Általában aranyesőnek szokták hívni, pedig nem ugyanaz a két faj: az aranyeső, a Laburnum anagyroides, a pillangósvirágúak közé tartozik, lecsüngő fürt virágzata a lombfakadás után nyílik, alacsony termetű fa. Az aranyvessző, a Forsythia még lomfakadás előtt virágzik, és bár sűrű fürtnek tűnik, virágai mégis egyesével nyílnak. Viszont mindkét faj mérgező! Az aranyvessző 3-5 méter magas cserje, vékony vesszői elhajlóak. A fiatal vesszők kérge majdnem sárga vagy zöldes, enyhén szemölcsös. Tojásdad vagy széles lándzsa alakú levelei fűrészes szélűek, átellenes állásúak. A sárga, négy tagú, tölcsérszerű virágok áprilisban nyílnak tömegesen. Termése tok.

Kertészeti felhasználás

Talajban nem válogat, de tápdús talajban jobban fejlődik. Ültethető szoliternek, vagy tömegcserjeként (nyírott vagy nyíratlan sövénynek). Virágzás után vesszőit metsszük vissza, néhány évente ifjítsuk meg az elöregedett részek eltávolításával. Ültetéskor mindenképp vegyük figyelembe, hogy mérgező!

 

 

aranyvessző

 

szerző:
novenyhatarozo.info

értékelés